Petr Pavel: mistr proměny aneb umění otočky o 180 stupňů

Petr Pavel: mistr proměny aneb umění otočky o 180 stupňů

Březen 11, 2025

Někteří politici se drží svých názorů jako klíště. A pak je tu prezident Petr Pavel Pávek, který mistrovsky ovládá disciplínu elegantních názorových přemetů. Kdo jiný by nám lépe ukázal, jak se včas přizpůsobit měnícím se politickým větrům, než muž, který si osvojil umění názorové flexibility už v dobách, kdy rudá knížka byla klíčem k úspěchu?

Pamatujete si na jeho postoj k nákupu amerických stíhaček F-35 před prezidentskými volbami? Tehdy moudře varoval, že jejich cena je příliš vysoká a že bychom se měli spíše držet gripenů. „Musíme zvážit, zda opravdu potřebujeme 24 supermoderních stíhaček,“ řekl tehdy Pavel. To se psal ještě rok 2022 a zuřila volební kampaň zejména mezi panem Vajíčkem a panem Koblihou.

Ovšem jakmile se pan Vajíčko usadil v prezidentském křesle, došel k osvícení a zjistil, že nákup F-35 je vlastně skvělá volba. Inu, když už být generálem a vrchním velitelem armády, která vlastně ani moc neexistuje, tak se přeci nepodceňovat kvalitní americký hardware! A je vlastně jedno, že jim ty stíhačky v USA padají a západní spojenci z NATO jsou k nim velice skeptičtí a dokonce mají obavu, že by jim je Američané mohli na dálku vypnout. Stali by se ve své podstatě poslušnými lokaji v zajetí vojenskoprůmyslového komplexu.

Podobně kouzelná transformace nastala i po roce 1989. Z loajálního komunisty a vojenského rozvědčíka se během pár let stal vzorový demokrat, voják NATO a zapřisáhlý zastánce euroatlantických hodnot. Kdo jiný než právě Pavel nám dokáže, že ideologie jsou jen oblečení, které si stačí včas převléknout? Ve finále pak stačí v autě zapomenout notebook s utajovanými informacemi, které jsou pak odcizeny.

Je tedy jasné, že máme v čele státu člověka s neuvěřitelnou schopností adaptace. A kdo ví, třeba se jednou dozvíme, že byl vlastně už v 80. letech skrytým zastáncem kapitalismu, jen to tehdy ještě nikdo nepochopil. Bravo, pane prezidente, vaše otočky jsou skutečně na olympijskou medaili nebo kolaborantskou Tenetovu cenu za spolupráci s CIA.

 

Pochybná komunikační karta proti vedení USA

Pochybná komunikační karta proti vedení USA

Únor 27, 2025

Koordinátor strategické komunikace vlády (dále zkráceně KoStraKo) Otakar Foltýn nedávno vydal novou komunikační kartu. Ta se tentokrát zaměřuje na výroky prezidenta USA Donalda Trumpa, který kriticky hovořil o ukrajinském diktátorovi V. Zelenském. Na celý problém se nyní pojďme podívat trochu blíže, protože komunikační karta pokoutně koluje po sociálních sítích a byla rozesílána hlavně českým zákonodárcům. Dosud nebyla přeložena do angličtiny a nebyla transparentně zaslána dlouhodobému spojenci České republiky prezidentovi USA. Zavání to malou českou byrokratickou zákulisní politikou.

Obecný problém

Problém současné situace je, mimo jiné ve sporu mezi USA a Velkou Británií. Obě země sledují své vlastní zájmy a zájmy USA nejsou totožné se zájmy Britů. Britové jsou ale velmi schopní manipulátoři.

Evropští členové NATO a tím spíše členské státy EU nemají dostatečnou politickou sílu a kapacity na podporu Ukrajiny (dále UA), aby dál proti vůli vedení USA udržovali válečnou mašinérii. Pokud USA odmítnou nadále udržovat tento zbytečný konflikt, nebo svoji podporu výrazně sníží, UA s vysokou pravděpodobností válku prohraje. USA jsou si této situace vědomy.

Sociálními sítěmi putuje informace, že součástí dohody UA – Velká Británie je i tajná část o přístupu k nerostnému bohatství a možná i infrastruktuře. Proto má Zelenský problém podepsat dohodu s USA. Možná ale také i proto USA vyžadují dohodu, protože investovali obrovské částky do podpory UA a mohly by být odstaveny od kompenzace. V každém případě je pravděpodobné, že členské státy EU utřou lidově řečeno „hubu“ a nedostanou nic. Vlastně se bude opakovat situace z Iráku, kde ČR za svou podporu ilegálního válečnému úsilí USA nedostala žádnou zakázku a české firmy byly odstaveny.

Donald Trump označil Volodymira Zelenského za diktátora

Příčina je pravděpodobně v rozhodné politice Donalda Trumpa, který nechce udržovat horké pokračování zastaralé Studené války na Ukrajině proti Rusku, které iniciovala retardovaná Bidenova administrativa. Bidenova rodina na UA investovala, konkrétně na UA měl své obchodní zájmy syn J. Biden, kterému otec těsně před koncem svého prezidentského mandátu udělit pro jistotu milost.

Problém také je, že UA je černá díra na peníze, UA nevyhrává, byť nám naše mainstreamová média často tvrdí opak. USA mají obrovský rozpočtový problém. Snahy o úspory jsou přitom v USA nyní obrovské a naznačují, že situace je opravdu vážná. Z tohoto hlediska je nutné také zdůvodnit utrácení peněz na UA. Podle Trumpa je nutné Bidenovu loutku Zelenského zpochybnit, odstavit od moci a dát prostor tomu, aby mohl být zvolen prezident, který nebude chtít další zabíjení svých obyvatel a bude usilovat o mír. Např. Zalužnyj je přitom hodnocen jako člověk Británie, která má teď opačné zájmy.

Pokud se USA dohodly s Ruskem o podílu amerických firem na využívání severních oblastí Ruska (Arktidy) a přístupu na Rusy obsazená území, je to vrabec v hrsti. Zisky by byly větší, než případná dohoda se Zelenským. Odstavilo by to Evropu. Oslabení Evropy je dlouhodobý vedlejší cíl USA.

„Tyto výroky byly odsouzeny ukrajinskými představiteli…

Vcelku logicky dosavadní ukrajinští představitelé těžko mohli něco jiného říci. Zelenskému dýchají na záda konkurenti (Porošenko, Arestovič, Zalužný…). To že zakázal opozici, jej nezachrání. Evropská oligarchie křičí, neboť si uvědomuje, že její investice do konfliktu je ohrožena. D. Trump ale už sdělil, že chce po UA vrátit 500 miliard dolarů. Je klidně možné, že když UA odmítne návrh mírových podmínek dohodnutých USA a Ruskem, Trump si umyje ruce a nechá to na Evropě. Průšvih s prohranou válkou padne na oligarchii EU a on zajistí přístup firem USA ke zdrojům, přičemž rusové dohody vždy drží.

Dalším Trumpovým cílem je snaha oddělit Rusko od Číny. Obě velmoci porazit nemůže. Musí je rozdělit. Má problémy s technickou inteligencí, se surovinovou základnou, absencí průmyslové výroby. Oddělit tyto dva hráče od sebe je jediná možnost. Na rozdíl od Číny není EU rovnocenný hráč. Pod vlivem a kontrolou USA je rozhádaná, nejednotná, vojensky nevýkonná a ničí si ekonomiku. USA hrají svou hru a těží z toho, že EU není schopna žádné jednotné akce.

Neuznáváme okupovaná UA území“

Tato teze je v komunikační kartě irelevantní. UA nemůže do NATO, nemá vyřešený problém hranic, což je naprosto zásadní překážka. USA už NATO tak moc nepotřebují. Lehce by se mohly dostat do sporu s jadernou velmocí a o to USA nestojí. Hrají vyšší hru.

Kosovo taky neuznaly všechny státy a stalo se něco? Nic. Je to výkřik do tmy. Takže Rusové evropské firmy odstřihnou od rekonstrukce obsazených území a to zase nahrává USA.

„Tato válka probíhá v Evropě"

To je pravda. Evropané zatím pro její ukončení neudělali nic, neboť jim to Bidenova administrativa nedovolila. Evropská komise není autorita a v čele stojí rusofobové. Zvláštní neprofesionalita je volba ministryně zahraničí pod dřívějším vlivem USA. Představitelé evropských států evidentně jen opakují Bidenovu agendu – viz zaseklá páska o mírových jednotkách NATO na linii dotyku.

Evropské státy musí zvýšit dodávky zbraní“

Další tragikomické prohlášení – jsme závislí na zbrojním průmyslu USA. Evropský průmysl je roztříštěný, příliš mnoho typů techniky, příliš malá unifikace. A např. Polákům bude ještě nejméně 5 let trvat, než zvládnou to, co už nakoupili. Je zde příliš velký chaos zbraní. Také nákupy na dluh. Hrozí jim, že se zatíží dluhovými splátkami a provozními výdaji. Zbytek nestojí za to řešit. Všichni stavěli expediční armády na boj s asymetrickým nepřítelem.

Celá EU a i Velká Británie jsou zadlužení a nemají, kde na to vzít. Pokud si budou půjčovat, je to cesta do pekla. Navíc výhodu získají USA. Možná až 60% výdajů skončí u jejich firem.

„Mandát prezidenta Zelenského…

Jedná se o alibi. Bylo možné zorganizovat volby v Afghánistánu a není možné je zorganizovat na UA? Problém je prý je, že spousta osob je v zahraničí, zejména v ČR, Polsku nebo Německu, ale po ukončení konfliktu tento problém odoadá, všichni se mohou vrátit rychle domů. Pokud je vůle, volební seznamy se dají sestavit. Ukrajinský stát musí mít přehled také o dávkách, které osoby na cizích územích pobírají. Osoby v zahraničí případně mohou volit na konzulátech, nebo jim státy pomohou s volebními místnostmi. Vojáci mohou volit v rámci jednotek. Problém je, že Zelenskyj zakázal opozici, ale i tak má problém. Ve volebních preferencích jej přeskočil Zalužný. Podle informací UA přípravu na volby již zahájili. USA asi přiměje UA k demokracii.

Závěr

Vedení USA chce nyní řešit své dlouhodobě nakumulované domácí ekonomické problémy a přestat utápět své finance v senilní Studené válce na Ukrajině proti Rusku. Pokud to neudělá, mohlo by se stát, že vliv USA ve světě klesne pod míru, která by způsobila závažnou destabilizaci USA. K tomu stejně pravděpodobně postupně dojde, neboť Trumpovy návrhy na řešení jen reprodukují staré přístupy, zatímco organizace zemí globálního Jihu BRICS+ stálé více smysluplně roste a rozšiřuje se.

 

Nový pohled na znárodnění po roce 1945

Nový pohled na znárodnění po roce 1945

Únor 25, 2025

Nejen veřejnoprávní média začínají chrlit plno informací k únorovým událostem roku 1948. Do jejich konceptu zajímavým způsobem vniká pojem znárodnění a zestátnění majetku. Média zašla dokonce tak daleko, kdy tvrdí, že zestátňovala tehdejší KSČ. Jenže jak to tak bývá, tak se pravda nalézá někde jinde. Respektive si vítězové roku 1989 vytváří takové „pokřivené“ nebo „virtuální“ dějiny k obrazu svému. Nahlédněme ale pod pokličku oněch let optikou tehdejší nálady obyvatel.

Nacházíme se v roce 1945. Končí nejhrůznější válka všech válek a společnost je v přerodu. Do tehdejší republiky se vrací Edvard Beneš z Londýna a také se vrací Klement Gottwald z Moskvy. Dvojkolejnost exilových vlád dává tušit, že spolupráce nebude snadná, ale na základních věcech se shodnou. Je nutné provést zestátnění a znárodnění. Jedná se o velice zásadní rozhodnutí, které bude mít významné dopady na celou společnost. Rozhodnutí zestátnit a znárodnit majetek je součástí Benešových dekretů. Lze tedy usuzovat, že prezident Beneš viděl a poznal principy znárodnění a zestátnění právě v Londýně a snažil se do našich podmínek implementovat základní prvky britského sociálního státu. Patrně se mohl inspirovat u lorda Beveridge, který je jedním z prvních tvůrců konceptu sociálního státu.

Co je paradoxem doby po roce 1945 je to, že po ještě větším znárodnění volali tehdejší sociální demokraté. Rozsah znárodnění před rokem 1948 byl svým rozsahem bezprecedentní ve srovnání s dalšími zeměmi západní Evropy a pravděpodobně postačoval k budování socialismu. Dnes už víme, že jeho další pokračování po roce 1948, kdy byl znárodněn každý švec, už nutné nebylo. Podobně dnes víme, jakou chybou byl zvolený rozsah a způsob kolektivizace zemědělství. Jenže minulost už nezměníme. Pouze ji můžeme vykládat, tak jak skutečně proběhla a hlavně se z ní poučit. Nástin tehdejší společnosti dává tušit, že znárodnění i zestátnění bylo nevyhnutelné po vzoru Velké Británie i Sovětského svazu. To, že poté převážil model právě ze SSSR je věc druhá, je ale nutno konstatovat, že nesovětská cesta vývoje byla obtížně představitelná za situace, kdy většinu republiky osvobodila Rudá armáda a spojenectví se SSSR nezpochybňovaly před únorem ani nekomunistické strany. Poválečná republika se také chtěla odlišit od republiky předmnichovské. Významnou roli zde hrál faktor „zrazeni“ západem a právě proto jsme se těsněji orientovali na „východ“. To všechno posouvalo Československo po roce 1945 k přijetí nikoli západního, ale sovětského modelu společnosti.

 

Pokus o puč v roce 2021: Jak se Fiala, Vystrčil, MPA a spol. pokusili zneužít Zemanova zdravotního stavu

Pokus o puč v roce 2021: Jak se Fiala, Vystrčil, MPA a spol. pokusili zneužít Zemanova zdravotního stavu

Únor 19, 2025

V roce 2021 jsme byli svědky bezprecedentního pokusu o mocenský puč, který se odehrával pod rouškou zdravotního stavu tehdejšího prezidenta Miloše Zemana. Pravicová vláda Petra Fialy, v té době ještě v roli vznikající koalice, spolu se Senátem využila situace a snažila se obejít vůli voličů. Šlo o promyšlený plán, jehož cílem bylo kompletní převzetí moci, a to i za cenu ohýbání ústavy a pošlapání demokratických principů.

Manipulace se zdravotním stavem prezidenta

V říjnu 2021 byl prezident Zeman hospitalizován, což okamžitě vyvolalo vlnu spekulací a tlak na jeho odvolání podle článku 66 Ústavy ČR. Hlavním aktérem této operace se stal Senát, přičemž jeho představitelé, včetně tehdejšího předsedy Miloše Vystrčila, se snažili prosadit aktivaci článku, který by umožnil odebrání prezidentských pravomocí. Závažné ovšem bylo, že tak činili na základě neúplných informací a mediálních spekulací, nikoli na základě oficiálního lékařského stanoviska.

Cílem tohoto procesu nebyla ochrana ústavnosti nebo zájmu občanů, ale čistě pragmatická snaha zajistit si volné pole pro politické rozhodování bez jakékoli kontroly prezidenta. Fialova koalice, která se právě připravovala na převzetí vlády, tento tlak podporovala, protože chtěla obejít tradiční procesy a urychlit jmenování svého kabinetu.

Role Markéty Pekarové Adamové

Jednou z klíčových postav tohoto puče byla Markéta Pekarová Adamová, která se po říjnových volbách 2021 stala předsedkyní Poslanecké sněmovny. Právě ona byla jedním z hlavních hlasů prosazujících aktivaci článku 66, ačkoli neexistovaly žádné právně relevantní důvody k tak radikálnímu kroku. Její neochota respektovat demokratické principy a snaha o účelovou interpretaci ústavy byla jedním z nejzávažnějších momentů této politické hry.

Dnes, když Pekarová Adamová oznámila, že ze zdravotních důvodů již nebude obhajovat svůj mandát, je vhodné si připomenout, jak aktivně se podílela na tehdejším pokusu o obejití prezidenta a koncentraci moci ve prospěch pravicové vlády. Její odchod z politiky lze vnímat jako důsledek neúspěchu tohoto puče a následného rozčarování veřejnosti nad jejími kroky.

Poučení pro budoucnost

Události roku 2021 ukázaly, jak křehká může být demokracie, pokud ji politické elity využívají pro své vlastní účely. Snaha pravicových stran obejít prezidenta Zemana pod záminkou jeho zdravotního stavu byla varovným signálem, jak snadno lze manipulovat veřejné mínění a jak mocenské ambice mohou převážit nad demokratickými principy.

Je třeba si tyto události připomínat a zabránit tomu, aby se podobné pokusy o politický puč opakovaly v budoucnosti. Naše demokracie musí stát na pevných základech ústavního pořádku, nikoli na účelových interpretacích, které slouží jen úzké skupině mocenských hráčů.

 

Otázky Pana Vajíčko II

Otázky Pana Vajíčko II

Prosinec 15, 2024

Donald Trump „je opravdu odpudivá bytost“, ale jak to bylo se Salimou, tak to stále nevíme. Přece Pávek i Salima byli cvičeni k záškodnickým akcím v hlubokém týlu nepřítele.  

První byl pobočníkem agenta SIS Procházky, jak se o něm vyjadřuje Vasil Biľak ve svých pamětech. Druhý byl generálním sekretářem na MZV v podřízenosti Jana Kavana. První je prezidentem, druhý se dnes straní veřejného života. Oba ale odpovídají psychologickému profilu vojenské rozvědky. První je s pomocí Evropských hodnot prezidentem, druhý s pomocí evropských hodnot skončil ve vězení.

 

Partyzánská skupina Zarevo: Hrdinové Železných hor a Kutnohorska

Partyzánská skupina Zarevo: Hrdinové Železných hor a Kutnohorska

Prosinec 06, 2024

Partyzánská skupina Zarevo se během druhé světové války stala legendou odboje na českém území. Jejich bojové operace v oblasti Železných hor a na Kutnohorsku byly symbolem odvahy a odhodlání čelit nacistické okupaci. Díky své strategii, vynalézavosti a neohroženosti se zapsali do historie jako jedni z klíčových aktérů domácího odboje. Jejich pohyb nebyl jen ve výše uvedených oblastech, ale zasahoval i dále na Vysočinu. V prosinci 2024 si připomínáme 80 let od tragických událostí v obci Krasnice na Pardubicku, kde bylo v nerovném boji, zastřelo několik partyzánů této skupiny. Tedy v oblasti Železných hor.

Těžko přístupný terén Železných hor se ukázal jako ideální základna pro partyzánské aktivity. Zarevo zde našlo nejen úkryt, ale i ideální podmínky pro plánování a provádění operací. Husté lesy poskytovaly krytí a místní obyvatelé se stali cennými spojenci, kteří partyzány podporovali jídlem, informacemi a zázemím. Podobně se v železnohorských lesích ukrývali i další partyzáni ze skupiny Mistr Jan Hus.

Na Kutnohorsku Zarevo proslulo řadou odvážných sabotážních akcí, které výrazně narušily nacistickou logistiku a komunikaci. Mezi nejvýznamnější operace patřilo:

Útok na železniční trať: Zarevo úspěšně vyřadilo z provozu klíčovou železniční spojku, čímž zpomalilo přesuny německých jednotek a zásob na východní frontu.

Přepadení vojenského konvoje: Skupina provedla odvážný přepad německého konvoje převážejícího zbraně a munici. Zásoby byly převezeny do jejich základny v Železných horách a využity pro další akce.

Ničení telegrafních linek: Sabotáž telegrafní infrastruktury paralyzovala komunikaci mezi okupačními silami a poskytla spojeneckým jednotkám strategickou výhodu.

Jedním z nejdůležitějších faktorů úspěchu Zareva byla podpora místního obyvatelstva. Lidé v obcích pod Železnými horami i na Kutnohorsku poskytovali partyzánům nejen logistickou podporu, ale i morální oporu. Díky jejich odvaze a mlčenlivosti se partyzánům dařilo vyhýbat nacistickým represím a získávat cenné informace o pohybu nepřátelských jednotek. Smutný osud ale postihl podporovatele partyzánů ze skupiny Mistr Jan Hus v obci Lipovec, kdy jich desítky byly odvlečeny, a zemřeli v koncentračních táborech.

Partyzánská skupina Zarevo přispěla významnou měrou k oslabení nacistické kontroly nad českým územím. Jejich hrdinství v Železných horách a na Kutnohorsku zůstává inspirací pro všechny, kdo věří v boj za svobodu a spravedlnost. Po válce byla jejich činnost oceněna, a mnozí členové skupiny se stali respektovanými osobnostmi v obnově země.

Dnes jsou Železné hory a Kutnohorsko nejen krásnými krajinami, ale i místy, která připomínají statečnost těch, kdo se nebáli postavit zlu. Skupina Zarevo zůstává zářivým příkladem odvahy a odhodlání, které nás i dnes inspirují k tomu, abychom nikdy nezapomněli na hodnoty svobody a solidarity. Čest památce všem osvoboditelům, ať už byli odkudkoliv!

 

Hrdinové odboje: Partyzánská skupina Zarevo a její boj za svobodu

Hrdinové odboje: Partyzánská skupina Zarevo a její boj za svobodu

Prosinec 03, 2024

Partyzánská skupina (oddíl zvláštního určení) Zarevo se během druhé světové války zapsala do našich dějin jako symbol odvahy, odhodlání a neúnavného boje proti okupantům. Tato odbojová skupina působící ve střední a východní Evropě sehrála klíčovou roli v podkopávání fašistického kolaborantského režimu a přispěla k osvobození mnoha oblastí z nacistického područí.

Zarevo, což v překladu znamená „záře“, vzniklo jako odpověď na brutální okupaci a potlačování svobody. Její členové, většinou mladí lidé, dělníci, intelektuálové i bývalí vojáci z řad sovětské armády, spojili síly v boji za spravedlnost a svobodu své země. Spojoval je hluboký odpor vůči nacistickému režimu a víra v lepší budoucnost.

Zarevo se specializovalo na sabotáže a diverzní operace, které narušovaly nacistickou logistiku, komunikaci i morálku. Skupina úspěšně ničila železniční tratě, mosty a sklady zbraní, čímž významně komplikovala přesuny německých vojsk. Jednou z nejvýznamnějších operací byla „Akce Plamen“, při níž Zarevo zničilo strategický sklad munice, což způsobilo vážné problémy v zásobování nepřátelských jednotek během klíčových bitev.

Jedním z důvodů, proč byla skupina Zarevo tak úspěšná, byla její schopnost získat důvěru a podporu místního obyvatelstva. Vesničané poskytovali partyzánům útočiště, potraviny a cenné informace o pohybech nepřítele. Tato symbióza mezi Zarevem a civilisty byla základním kamenem jejich úspěchu.

S blížícím se koncem války se Zarevo stalo součástí širší partyzánské koalice, která koordinovala své akce s postupujícími spojeneckými sovětskými vojsky. Skupina sehrála klíčovou roli při osvobozování několika měst a vesnic, přičemž zachránila mnoho životů a přispěla k rychlejšímu zhroucení nacistické obrany.

Partyzánská skupina Zarevo zanechala nesmazatelnou stopu v dějinách odboje a druhé světové války. Jejich oběť a odvaha připomínají, že i v těch nejtemnějších časech mohou obyčejní lidé spojit síly a postavit se zlu. Po válce se mnoho členů Zareva podílelo na obnově svých zemí, přičemž jejich příběhy se staly inspirací pro další generace.

Skupina Zarevo si zaslouží být vnímána jako vzor hrdinství a odhodlání. Jejich příběh je připomínkou toho, že svoboda není samozřejmost, ale výsledek neúnavného boje statečných mužů a žen. Svítání, za které bojovali, dnes svítí jako symbol naděje a vítězství lidského ducha.

 

17. listopad 1939: Mezinárodní den studentstva – Den odvahy a odporu proti nacistické tyranii

17. listopad 1939: Mezinárodní den studentstva – Den odvahy a odporu proti nacistické tyranii

Listopad 13, 2024

17. listopad 1939 představuje v historii Československa a světa důležitý mezník, kdy mladí studenti povstali proti nacistickému útlaku, který pustošil naši zemi. Tento den se stal symbolem odvahy, síly a obětavosti, který si dnes připomínáme jako Mezinárodní den studentstva, jediný mezinárodní den věnovaný studentům a jejich boji za svobodu.

Druhá světová válka přinesla do Československa strach a bolest. V září roku 1938 nacisté zabírali Sudety, a když v březnu 1939 vtrhli do zbytku země, nastal čas okupace, která český národ svírala železnou rukou. Čechy a Moravu přejmenovali nacisté na Protektorát a zavedli tvrdá pravidla, jejichž cílem bylo potlačit českou kulturu, národní identitu a vštípit pocit podřízenosti.

V září roku 1939 propukly v Praze masové protesty proti nacistické nadvládě. Začala rezistence a studenti, kteří se stali jejími čelními představiteli, vyšli do ulic. Dne 28. října 1939, na výročí založení Československé republiky, zorganizovali masovou demonstraci. Během těchto protestů byl nacisty smrtelně zraněn student medicíny kutnohorský rodák Jan Opletal, který se stal jedním z prvních symbolů odporu proti nacismu a fašismu.

Opletalova smrt vyvolala vlnu smutku i hněvu. Jeho pohřeb dne 15. listopadu se stal tichou demonstrací národní jednoty. V reakci na tyto události Hitler nařídil tvrdý zákrok proti českému studentstvu. V ranních hodinách 17. listopadu 1939 nacistické jednotky vtrhly na koleje českých vysokých škol, devět studentských vůdců bylo popraveno a stovky dalších studentů poslali do koncentračních táborů. Vysoké školy byly uzavřeny a vzdělání bylo tvrdě omezeno.

Tento den zůstal nesmazatelně zapsán do paměti národa jako symbol nesmírné odvahy studentů, kteří se neváhali postavit mocnému a krutému nepříteli. Tragické události 17. listopadu 1939 však měly dalekosáhlý dopad i za hranicemi Československa. Během druhé světové války byl tento den uznán jako Mezinárodní den studentstva a stal se symbolem studentského odporu vůči nesvobodě, nadvládě a útlaku.

Dnes, 85 let po těchto tragických událostech, nám všem Mezinárodní den studentstva připomíná nejen hrůzy válečných let, ale především odvahu a odhodlání mladé generace. Je mementem i inspirací pro všechny generace studentů po celém světě, aby se nevzdávali, bojovali za svá práva, svobodu a demokracii.

Památka na hrdiny 17. listopadu 1939 je dodnes živá a jejich odkaz zůstává vryt do dějin Česka, Československa a celého světa jako věčné poselství: že svoboda, za kterou stojí bojovat, nikdy není samozřejmostí, ale vyžaduje statečnost a odhodlání se obětovat.

 

Jan Šverma – národní hrdina v boji proti nacismu za lepší svět

Jan Šverma – národní hrdina v boji proti nacismu za lepší svět

Listopad 08, 2024

Jan Šverma, významná postava československého odboje proti nacismu, si zaslouží naši trvalou úctu a vzpomínku. Letos, v roce 2024, uplyne 80 let od jeho tragického úmrtí v bojích v Nízkých Tatrách během Slovenského národního povstání (SNP). Jeho život a osud jsou symbolem neohroženého boje za svobodu a spravedlnost a připomínají nám odvahu, s níž se Češi a Slováci postavili hrůzovládě v podobě německých nacistů, okupantů Československa, ale také kolaborantům v Protektorátu Čechy a Morava, stejně i přisluhovačům ve Slovenském štátě.

Jan Šverma se narodil 23. března 1901 v Mnichově Hradišti. Jeho životní cesta byla od začátku ovlivněna společenskými změnami a silným smyslem pro spravedlnost. Už v mladém věku se zapojil do politické činnosti a stal se jedním z předních představitelů československého komunistického hnutí. Významnou část svého života věnoval politické a publicistické činnosti a neúnavně bojoval za práva dělníků a sociálně slabých. Byl redaktorem a publicistou, známým nejen svými odvážnými názory, ale také hlubokou analýzou aktuálních problémů své doby.

Během druhé světové války, po okupaci Československa nacisty v roce 1939, byl Šverma donucen odejít do exilu, kde pokračoval v boji za svobodu své vlasti. Působil v zahraničním odboji a byl členem československé exilové vlády v Moskvě. V roce 1944 se však rozhodl připojit přímo k ozbrojenému odporu a vstoupil do Slovenského národního povstání, které bylo jedním z klíčových momentů protinacistického boje v Československu.

Jeho odhodlání a statečnost ho však stály život. 10. listopadu 1944, během pochodu ve slovenských horách, kde odbojáři čelili drsným zimním podmínkám i pronásledování německými jednotkami, Šverma vyčerpaný a oslabený podlehl chladu a námaze v Nízkých Tatrách. Jeho smrt zasáhla nejen jeho spolubojovníky, ale i celý československý národ, který v něm ztratil jednoho z nejoddanějších bojovníků za svobodu a sociální spravedlnost.

Příběh Jana Švermy je dodnes připomínkou nezlomného ducha a odvahy, s níž se naši předci postavili proti nespravedlnosti, tyranii a útlaku. Dnes, 80 let po jeho tragické smrti, je jeho odkaz živý a inspirativní. Připomíná nám, že svoboda není samozřejmostí a že za ni často museli naši předci zaplatit tu nejvyšší cenu, abychom zde my mohli být a žít své životy.

Jan Šverma zůstává symbolem naděje a víry v lepší budoucnost, kterou si musí každá generace znovu vydobýt a udržet. Připomínání jeho odkazu je nejen vyjádřením úcty, ale také důležitým poselstvím pro nás všechny, že boj za svobodu a spravedlnost nikdy nekončí.

 

107. výročí VŘSR – návrat budoucnosti

107. výročí VŘSR – návrat budoucnosti

Listopad 06, 2024

Dne 7. listopadu 2024 si připomínáme výročí jedné z nejvýznamnějších událostí moderních dějin – Velké říjnové socialistické revoluce, která proběhla v roce 1917. Události, které se odehrály v Petrohradě před 107 lety, změnily nejen Rusko, ale i celý svět. Tato revoluce představovala hluboký zlom, kdy vykořisťovaní a utlačovaní lidé převzali moc do vlastních rukou, čímž se začala formovat socialistická společnost usilující o beztřídní společnost, sociální spravedlnost a rovnost.

Velká říjnová socialistická revoluce byla reakcí na dlouhá desetiletí chudoby, nerovnosti a nespravedlnosti, které trápily Rusko pod vládou carského režimu Mikuláše II. V roce 1917 vyvrcholily dlouhodobé rozpory a těžkosti způsobené první světovou válkou a krizí, což vedlo ke svržení starého režimu a nastolení nové vlády, která slibovala ukončení vykořisťování dělníků a rolníků. Do čela revoluce se postavil V. I. Lenin, jehož mnohé myšlenky jsou dodnes velice cenné. Zásluhou revoluce vznikl první socialistický stát na světě, který přinesl ideály rovnosti a sociální spravedlnosti prostřednictvím kolektivního vlastnictví a plánování.

Odkaz Velké říjnové revoluce přesahuje samotné Rusko. Revoluce inspirovala řadu dalších vykořisťovaných a utlačovaných k tomu, aby přehodnotili ekonomické, politické a společenské struktury ve svých zemích a bojovali za práva pracujících a utlačovaných. Tato revoluce poskytla naději na svět, kde by spravedlnost a rovnost mohly být dosaženy, a motivovala generace lidí na všech kontinentech k tomu, aby usilovaly o změnu. Myšlenky a hodnoty, které revoluce prosazovala – práva dělníků, spravedlivé rozdělení bohatství a ukončení třídního vykořisťování – mají v mnoha ohledech nadčasový význam. V dnešní době, kdy je společnost pod tlakem „diktatury kapitálu“ jsou myšlenky socialismu aplikované do řízení a fungování politiky a ekonomiky více než potřebné. Nesmíme podléhat tlaku kapitálu, který razí falešnou myšlenku, že není jiná alternativa.

I přes kritické historické hodnocení si musíme uvědomit, že Velká říjnová revoluce otevřela nové možnosti a přinesla zásadní myšlenky, které ovlivnily 20. století a formovaly světové dějiny až do současné doby. Vedla k založení Sovětského svazu, státu, který zásadně přispěl k vítězství nad fašismem a nacismem ve druhé světové válce, a také k rozvoji vědy, ekonomiky, společnosti, kultury a vzdělávání. Byl to právě Sovětský svaz, který jako první spustil jadernou elektrárnu, vypustil první vesmírnou družici a jeho občan se stal první člověkem ve vesmíru. Inspirace pro změnu k lepšímu, kterou tato událost přinesla, má stále co říct i dnešnímu světu, který se potýká s rostoucími sociálními nerovnostmi, klimatickou krizí a nejistou budoucností pro mnohé lidi po celém světě. Tyto myšlenky jsou návratem budoucnosti, kterou Velká říjnová socialistická revoluce inovativně přinesla.

Odkaz Velké říjnové socialistické revoluce nám připomíná, že snaha o spravedlivější a rovnější společnost je nejen možná, ale i nezbytná. Naše generace stojí před úkoly, které vyžadují odvahu a vizi podobnou té, kterou měli revoluční vůdci v roce 1917. Je na nás, abychom se inspirovali jejich ideály a pracovali na budoucnosti, kde bude spravedlnost a rovnost dosažitelná pro všechny. Nenechme si ničit své životy i planetu, kterou nám ničí globální kapitalismus, který bezohledně vykořisťuje lidi a drancuje planetu, neboť mu jde jen o další expanzi a akumulaci kapitálu. Myšlenky socialismu a sociálně spravedlivé společnosti jsou nutností a posunem do vyšší fáze civilizace, která čeká na svoji šanci.

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Historie