Žalář názorů: Jak Fialova vláda bojuje proti opozičním hlasům

Žalář názorů: Jak Fialova vláda bojuje proti opozičním hlasům

Prosinec 22, 2024

Vláda premiéra Petra Fialy se v posledních letech čím dál více profiluje jako zastánce tvrdého postupu proti takzvaným „dezinformačním“ webům a alternativním názorovým proudům. Pod rouškou boje proti „škodlivým“ informacím se stále více otevírají dveře cenzuře, omezování svobody projevu a umlčování kritických hlasů. Vláda, která se formálně hlásí k principům liberální demokracie, paradoxně antiliberálně vytváří prostor pro represivní omezování plurality názorů a svobody, liberté.

Soud již jasně prokázal a rozhodl, že umlčování a zavírání nepohodlných webů bylo ze strany vlády nelegální, byť tyto weby vypnul vlastník české domény CZ NIC na základě požadavku vlády Petra Fialy. Respektive na „nátlak“ ministerstva vnitra pod vedením Víta Rakušana. Pro srovnání lze uvést, že v okolních zemích k podobné cenzuře nedošlo.

Je důležité se ptát, kdo totiž určuje co je a co není dezinformace. Už samotný fakt, že vládní instituce nebo provládní think-tanky mají rozhodovat o tom, co je „pravda“ a co je „dezinformace“, je problematické a nelegální. Jiný názor bývá umlčován, a to nejen v médiích, ale dokonce i na akademické půdě.

Zatímco kritické názory na zahraniční politiku, energetickou krizi nebo vládní reformy jsou démonizovány, vládní narativ a mainstreamová média mají volné pole působnosti. Právě vládní narativ se často blíží dezinformacím a lhaní. Jako příklad můžeme použít tvrzení Petra Fialy, že Česká republika neodebírá žádný plyn z Ruska a přitom k nám proudí ve velkém. Tím dochází k nebezpečnému rozdělování veřejného prostoru na „povolené“ a „zakázané“ pravdy stejně i povolené nepravdy. Ve skutečnosti tak vláda „boj proti dezinformacím“ používá jako záminku pro eliminaci nepohodlných hlasů, což vede k nastolení cenzury a represe.

Problém nastává v momentě, kdy stát přebírá roli arbitra pravdy nebo vytváření monopolu na pravdu. Pravda v demokratické společnosti by měla být výsledkem otevřené debaty a výměny různých pohledů, nikoliv diktátem z centra moci. Vláda Petra Fialy však přes instituce jako je Centrum proti hybridním hrozbám (CTHH), nebo s pomocí bezpečnostních služeb (BIS) a neziskových organizací, které s ní spolupracují nebo úkolují, potlačuje svobodu projevu. Věk kapitalismu dohledu je zneužit ke sledování nejen nepohodlných názorů, ale i občanů za jejich výroky zejména na sociálních sítích.

Tato selekce je často netransparentní a nemá žádnou soudní oporu. Blokace webů jako součást „informační hygieny“ navíc budí otázky ohledně legitimity těchto kroků a připomíná praktiky totalitních režimů.

Efekt vládní „mediální politiky“ je nejen přímý, ale i nepřímý. Novináři, veřejní činitelé a běžní občané jsou nuceni k autocenzuře. Strach z nálepek „dezinformátor“ nebo „prokremelský či proruský šváb“ nebo „ruská pátá kolona“ vede k opatrnosti a k odklonu od nepohodlných témat. To je obzvláště viditelné v době krizí, kdy vláda čelí kritice ohledně své politiky – ať už jde o zdražování energií, militarizace politiky v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, extrémistické přijímání nejvíce ukrajinských migrantů na počet obyvatel přijímající země na světě, nebo přehnané zadlužování v důsledku těchto kroků. Čím dál více se Fialovo období vládnutí podobá období druhé republiky a podobným režimům, kdy se výrazy jako „šváb“ používaly v tamní propagandě.

Svoboda slova v České republice nikdy nebyla absolutní. Existují legitimní hranice, jako je ochrana proti nenávisti či výzvám k násilí, což stanovují zákony a Ústava. To však neznamená, že stát má právo regulovat názory nebo blokovat platformy, které nesouhlasí s jeho politikou. Vláda Petra Fialy by si měla uvědomit, že umlčování kritiky vede pouze k růstu frustrace ve společnosti, k posilování polarizace a nárůstu negativních sociálních jevů – například kriminality.

Skutečně demokratická vláda by měla podporovat otevřený prostor pro diskusi, nikoliv zavádět cenzurní praktiky, které mohou být snadno zneužity proti politickým oponentům nebo nespokojeným občanům. Vytváření „žaláře názorů“ je nebezpečná hra, jejíž důsledky mohou být fatální pro demokratickou kulturu a politiku v České republice.

Historie nás učí, že snaha o monopolizaci pravdy vždy vede k úpadku svobodné společnosti. Petr Fiala s Vítem Rakušanem boj proti dezinformacím a vnitřnímu a vnějšímu nepříteli přepepřili a zaseli do české společnosti podhoubí strachu. Aktuální přílepek k zákonu Lex Ukrajina, který ve své špionománii usiluje o těžkou kriminalizaci komunikace s lidmi v zahraničí, je vrcholem těchto snah, jež připomínají represivní Mccarthyismus. To je jen krůček k nástupu pravicového represivního režimu, zpochybňování legitimních a demokratických voleb, vyhlašování stanných práv, tak jako jsme tomu byli svědky v nedávné době v Jižní Koreji nebo Rumunsku.

 

Špionážní paranoia Fialovy vlády

Špionážní paranoia Fialovy vlády

Prosinec 21, 2024

Fialova vláda schválila další pokračování zákona zvaného Lex Ukrajina. Na tom by nebylo asi nic moc překvapivého, když zde máme premiéra, který je spíše představitelem cizí moci, než našeho státu. Značným problémem je však skutečnost, že patrně neústavní přílepek zákona zásadním způsobem omezuje svobodu, liberté, a kriminalizuje. Fakticky to lze označit za konec liberálního systému a zavedení pravicového autoritářského režimu. Radek Vondráček z ANO k tomu na síti X uvedl: "Nový trestný čin neoprávněné činnosti pro cizí moc prosazený vládní mocí považuji za tečku za polistopadovou demokracií."

Skupina poslanců vedená M. Exnerem, následována ministrem vnitra V. Rakušanem (oba již zdiskreditovaní aférou Dozimetr STAN) a ministrem P. Blaškem (ODS), předložila pozměňovací návrh, který není spojen s Lex Ukrajina, ale je části novely trestního zákoníku, který se má teprve projednávat. Jedná se o změnu trestního zákoníku s novým paragrafem s názvem: neoprávněná činnost pro cizí mocnost. Vláda tedy ani nečekala, až se začne projednávat novela trestního zákoníku a skupina vládních poslanců manipulativně vyrobila přílepek k zákonu, přestože Ústavní soud přílepky odmítá.

Jenže, co bude považováno za neoprávněnou činnost pro cizí mocnost? Už nebude pro kriminalizaci nutné, aby se jednalo o utajované informace, a bude to moci být cokoli i veřejně dostupného. Bude to i shromažďování dat z novin? Sociálních sítí? A bude cizí mocností jakýkoliv stát? Tedy kupříkladu USA?

To se z důvodové zprávy nedozvíme. Pojem cizí mocnost je interpretován natolik vágně, že se na to dá navléci cokoliv. Na základě zvýšení bezpečnosti nastupuje represe a strach ze špionů, za které mohou být považováni nejen novináři, politici nebo vědci, ale i běžní občané v běžných situacích, třeba když na ulici hovoří se zahraničním přítelem. Jako za paranoidní atmosféry studené války.

Co s tímto přílepkem udělá první pojistka demokracie Senát? Vrátí Lex Ukrajina zpět k projednání do Poslanecké sněmovny? Nebo snad zasáhne prezident ČR? Nebo následně rozhodne Ústavní soud, který před nedávnem uvedl, že přílepky neplatí? Každopádně teď musejí být opoziční strany a občané velmi slyšet, abychom všichni dohromady zabránili nástupu pravicového autoritářského režimu.

 

Pan Vajíčko a etický kodex profesionálního vojáka

Pan Vajíčko a etický kodex profesionálního vojáka

Prosinec 19, 2024

Se vstupem do politiky si pan Vajíčko nechal napsat knihu, aby se pochlubil svými přednostmi. Mezi nimi měla být i morálka, neboť v době jeho engéešování byl přijat etický kodex profesionálního vojáka.

Do doby přijetí páně Vajíčkova kodexu se hodnoty vojáka řídily pořadím: Čest, Věrnost, Odvaha. Pan Vajíčko posunul čest až na poslední místo a z trianglu udělal pentagon: Odpovědnost a smysl pro povinnost, Obětavost, Odvaha, Věrnost, Čest:

„uvědomuj si své povinnosti, projevuj iniciativu a tvořivý přístup ke službě“

„dej všechno, dej víc, než dostáváš, uvědom si, že úspěch celku stojí výš než úspěch jednotlivce“

„neboj se rozhodnout a přijímat nové výzvy, měj sílu překonat složité, nebezpečné a riskantní situace“

„buď oddaný své zemi a její armádě a loajální ke svým nadřízeným, respektuj své spolupracovníky“

„buď přímý a zásadový, jednej vždy v souladu se svým svědomím, tvé poslání tě zavazuje“

Již dopředu pan Vajíčko avizoval, že bude odpovědným a odmítne podepsat zákon o státní rozpočtu na rok 2025, aby tak nějak symbolicky, v první linii, den před výročím úmrtí Václava Havla si uvědomil své povinnosti, projevil iniciativu a tvořivý přístup ke službě Pravdě a Lásce a zákon, se kterým nesouhlasil, podepsal jako by nepodal ruku odpudivé bytosti v podobě prezidenta USA.

Dal tedy všechno, víc než dostává od daňových poplatníků, uvědomil si, že úspěch celku stojí výš než jeho úspěch jako jednotlivce. Nebál se rozhodnout a podepsal. Předseda prolhané vlády mu dal čestné slovo, a proto přijmul výzvu nepravdivého státního rozpočtu, protože měl sílu překonat složité, nebezpečné a riskantní situace jako byla tato. Přece, když to podepsal se sebezapřením, byl oddaný své zemi, její armádě, loajální ke svým řídícím a respektoval svým rozhodnutím své poradce, jejichž výhrady zastával. Pan Vajíčko je přece přímý a zásadový, jedná vždy v souladu se svým svědomím a jeho poslaná jej zavazuje.

 

Historická pravda se prý nezpochybňuje. Ústavní soud novou inkvizicí?

Historická pravda se prý nezpochybňuje. Ústavní soud novou inkvizicí?

Prosinec 17, 2024

Zatímco ve středověku bylo pojetí pravdy často spojeno s dogmaty, v moderní době je pravda postavena na diskutování o nálezech a argumentech, vyjednávání interpretací a svobodě slova. Je až neuvěřitelné, že Ústavní soud ČR se údajně hlásí k blábolu o jednoznačné pravdě a propadl se tím o stovky let zpátky. „O jednoznačně prokázané historické pravdě se nepolemizuje a nevyjednává, ani když se ‚diskutéři‘ zahalují vznešeným pláštěm svobody slova,“ nachází se podle Novinky.cz v usnesení Ústavního soudu.

Usnesení nezbývá než z právního hlediska zatím respektovat, ale to neznamená, že s ním nelze polemizovat a nelze ho dále soudně řešit.

Historie je disciplína, která nám umožňuje pochopit minulost a lépe porozumět současnosti. Je to živá věda, která se neustále vyvíjí díky novým objevům, analýzám, argumentům a interpretacím. Není v ní nic jako jednoznačná pravda. Říci, že "historická pravda se nezpochybňuje" v sobě obsahuje dogmatizaci a potenciál manipulace, což může být nebezpečné pro svobodu projevu a pro historický výzkum.

Historie není pevně daná sbírka faktů, ale interpretace minulosti na základě dostupných důkazů a argumentů. Historikové pracují s dokumenty, nálezy, svědectvími a dalšími zdroji, aby vytvořili co nejvěrnější obraz událostí. Tento proces je ovšem vždy intersubjektivní, tedy vytvářený v procesu diskuse mezi lidmi, ovlivněný nejen dostupnými daty, ale i perspektivou, metodologií a dobovým společenským kontextem.

Pokud přijmeme tezi, že existuje jediná a nezpochybnitelná historická pravda, otevíráme dveře dogmatizaci. Kdo určuje, co je touto pravdou? Politici a soudci? Tyto mocenské struktury někdy zneužívají údajnou pravdu jako nástroj k cenzuře, legitimizaci své moci, k potlačení odlišných pohledů a kriminalizaci.

Příkladem zneužití údajné historické pravdy je totalitní propaganda v nacistickém Německu. Historické události byly překrucovány nebo zatajovány, aby vytvořily jednotný narativ (příběh), který se stal nedotknutelným. Ten, kdo se pokusil tento narativ zpochybnit, riskoval perzekuci. Podobné, i když ne tak vyhrocené tendence lze sledovat i v současnosti. Rigidní zákazy diskuse mohou vést k potlačení svobodné vědy, svobody projevu a rozvoje kritického myšlení.

Historikové mají odpovědnost interpretovat minulost co nejpřesněji, avšak bez předstírání, že existuje absolutní historická pravda, o níž se nepolemizuje. Historie by neměla být statickým monumentem, ale dynamickým procesem zkoumání a reinterpretace. Otevřená diskuse, nové přístupy a neustálé ověřování zdrojů jsou klíčové pro její věrohodnost. To by žádný soudce neměl popírat, pokud chce zůstat soudcem a nezměnit se v represivního dogmatika.

Demokratická veřejnost by měla být kritická k jakémukoliv narativu, který se prezentuje jako jediný správný. Schopnost klást otázky a zpochybňovat přijaté názory je základem demokratické společnosti. Bez ní se snadno staneme oběťmi manipulací a represe. Místo údajné absolutní pravdy potřebujeme otevřenost, kritické myšlení a prostor pro seriózní diskusi.

 

Věra Jourová jako M. Hrbata z ODS

Věra Jourová jako M. Hrbata z ODS

Prosinec 16, 2024

Věra Jourová, bývalá poslankyně za hnutí ANO a také bývalá eurokomisařka, nastoupí na vysokou školu jako zástupce rektora na Karlově Univerzitě. U českých nomenklaturních politiků se přechod do akademických struktur placených z veřejných prostředků stává normální.

Takto si např. M. Hrbata odsouzený za korupci vytvořil z pozice Vondrova náměstka (ODS) místo zástupce Univerzity obrany pro výstavbu. Prostě a jednoduše, když jste blízko moci, systém se o Vás postará. Korupci STAČILO!

 

Otázky Pana Vajíčko II

Otázky Pana Vajíčko II

Prosinec 15, 2024

Donald Trump „je opravdu odpudivá bytost“, ale jak to bylo se Salimou, tak to stále nevíme. Přece Pávek i Salima byli cvičeni k záškodnickým akcím v hlubokém týlu nepřítele.  

První byl pobočníkem agenta SIS Procházky, jak se o něm vyjadřuje Vasil Biľak ve svých pamětech. Druhý byl generálním sekretářem na MZV v podřízenosti Jana Kavana. První je prezidentem, druhý se dnes straní veřejného života. Oba ale odpovídají psychologickému profilu vojenské rozvědky. První je s pomocí Evropských hodnot prezidentem, druhý s pomocí evropských hodnot skončil ve vězení.

 

Fialova vláda vyhání do exilu mladou generaci: Proč mladí opouštějí Českou republiku?

Fialova vláda vyhání do exilu mladou generaci: Proč mladí opouštějí Českou republiku?

Prosinec 13, 2024

V posledních letech jsme svědky alarmujícího trendu, který má potenciál zanechat hluboké jizvy na budoucnosti České společnosti. Stále větší počet české mládeže hledá svůj domov za hranicemi naší země. Podle nedávných průzkumů (https://www.unicef.cz/mlade-hlasy-2024-deti-si-preji-cesko-bez-valek-a-n...) pětina mladých věří, že jejich budoucnost leží v zahraničí. Tento fenomén si zaslouží detailní rozbor a zásadní kritiku současné vlády Petra Fialy, která škodí české ekonomice a celé společnosti.

Jedním z hlavních důvodů, proč mladí lidé uvažují o životě v zahraničí, je ekonomická situace a pocit nejistoty, který Fialova vláda vytvořila. Velké zdražení energií, neustále se zvyšující inflace, která se fakticky rovná měnové reformě a okradení občanů o značnou část úspor, rapidně rostoucí ceny bydlení, stagnující mzdy a nedostatek příležitostí jsou jen některé z faktorů, které tlačí mladé lidi k tomu, aby hledali lepší podmínky v jiných zemích. Když domácí politici potápí budoucnost, mladí hledají perspektivu jinde.

Nejde však jen o ekonomiku. Politika a politická kultura v zemi hrají nemalou roli. Vládní represe včetně zavírání webů, kriminalizace názorů a potlačování svobody projevu, politická polarizace a nedůvěra v instituce odrazuje mladé, kteří hledají prostředí, kde jejich hlasy budou vyslyšeny a kde se mohou svobodně realizovat.

Masový exodus mladé generace má devastující důsledky pro celou společnost. Ztráta talentů by oslabila naši ekonomiku a inovace, stejně jako celkovou konkurenceschopnost země. Vysoce kvalifikovaní odborníci, kteří kvůli cenzuře a špatným vědeckým podmínkám opouštějí republiku, přinášejí svůj potenciál do zahraničí, namísto toho, aby jej investovali doma. Dělníci, učitelé, zdravotníci – všichni ti, kteří jsou klíčovými stavebními kameny každé fungující společnosti, odcházejí a chtějí v budoucnu být tam, kde si jejich práce a schopností váží.

Navíc se odliv mladých promítá i do demografických změn. Stárnoucí populace a klesající porodnost budou nadále náročné pro již nyní křehký sociální systém. Tento vývoj je dlouhodobě neudržitelný a může mít dalekosáhlé dopady na stabilitu a kvalitu života v České republice.

Řešení této krize vyžaduje okamžité kroky a strategickou vizi. V první řadě je nutné se zaměřit na stabilizaci ekonomiky ukončením její militarizace a extrémistické podpory ukrajinských migrantů, kterých má Česká republika v přepočtu na počet našich obyvatel nejvíce na světě. Je nutné řešit dostupnost bydlení a zlepšení pracovních podmínek. Reformy v oblasti vzdělávání, vědy a podpory startupů mohou vytvořit prostředí, které bude přát inovacím a podnikavosti.

Důležité je také ukončení Fialovy autoritářské politiky a její politické (ne)kultury. Je třeba obnovit svobodu projevu a více naslouchat mladým lidem, zohledňovat jejich potřeby a zapojovat je do rozhodovacích procesů by mohlo pomoci obnovit důvěru v politické instituce.

Pokud budou vládní činitele nadále ignorovat volání mladých po změně, hrozí, že Česká republika přijde o svou největší devizu – svou mladou generaci. A s ní i o naději na budoucnost.

 

Na obranu zestátnění

Na obranu zestátnění

Prosinec 11, 2024

Současná krize kapitalismu jasně ukazuje, že volný trh plný konkurence selhal. Státy se v přechodu od socialismu a sociálních států samy vzdaly sektorů, které přirozeně spadaly pod jejich kontrolu. Jedná se zejména o oblast kritické infrastruktury. Tedy takových věcí, které člověk potřebuje téměř denně. Konkrétně jde o vodu, elektřinu, dopravu, dodávky tepla atd. Tyto věci z logiky věci musí být pod státní kontrolou, aby nikdo nemohl vytvářet spekulace a vydělávat na tom nemalé peníze. Soukromý sektor v nich nemá co pohledávat.

Na příkladu energetiky dnes můžeme vidět, že když jeden vlastní elektrárny, druhý přenosovou soustavu a na konci existuje mnoho dodavatelů energie, tak logicky nastane problém. Náš stát sice vlastní několik elektráren, ale mnohých se zbavil. Zejména uhelných. Ty vlastní miliardáři (například Tykač), kteří takto vydělávají na kritické infrastruktuře, která byla kdysi doménou státu. Privatizace na možné aspekty selhání trhu nehleděla a dnes se jasně ukazuje selhání. Zde je zásadní rozdíl mezi západními státy a Českou republikou. Například Německo nebo Francie má ve svém vlastnictví mnohé oblasti kritické infrastruktury. Například železnice, energetiku atd.

Evropská unie jako obr na hliněných nohou nutila státy k ještě větší privatizaci všeho státního, aby se posléze zjistilo, že je to chyba. Některé státy (naposledy Slovensko) začínají volat po zestátnění třeba energetiky, aby se mohla zavádět regulace. Nemůžeme totiž vše svádět jen na válečný střet Rusko versus Ukrajina, protože problém se primárně nachází ve formě vlastnictví kritické infrastruktury. Soukromý vlastník se totiž snaží vydělat úplně na všem a v konečném důsledku to odnese zákazník. V prosinci 2024 oznámila Velká Británie, že do tří let zestátní veškerou železniční infrastrukturu. Je evidentní, že si mnohé státy začínají uvědomovat, že musí mít ve svém vlastnictví strategické věci, které mají sloužit pro blaho veškerého obyvatelstva.

Stát musí vytvářet přirozené monopoly a to právě v oblasti kritické infrastruktury. Nabízí se tedy řešení současného neutěšeného stavu v oblasti kritické infrastruktury: provést zestátnění jednotlivých důležitých sektorů ekonomiky. Tedy návrat do doby po roce 1945, kdy až do nástupu neoliberalismu v 80. letech 20. století státy měly své monopoly (státní firmy a podniky). Samozřejmě, že monopol není dobrý. Ať už jde o soukromý nebo státní. Nicméně přirozený státní monopol má jednu velkou výhodu. Lze jej regulovat státem ve veřejném zájmu. Soukromý nikoliv nebo jen se značnými obtížemi, kdy vám ještě hrozí například arbitráže. Proto je nutné státní monopoly vytvářet při řešení krize. A jasně se nám to ukazuje jak ve válečných krizích, živelných pohromách nebo pandemiích.

Otázkou, která bude v brzké době skloňována je, jakým způsobem dosáhnout zestátnění, když zde máme soukromé vlastníky. Jednou z cest je odkup akcií státem i za cenu výrazného zadlužení, druhou možností je vyvlastnění ve veřejném zájmu. Vždy to může být za náhradu, případně bez náhrady pokud by někdo záměrně jednání blokoval nebo se na celé věci snažil neúměrně zbohatnout. Pokud se totiž nepodaří zajistit přirozené státní monopoly v kritické infrastruktuře, tak se ještě více naruší sociální smír a prohloubí krize ve všech oblastech lidského žití.

 

Danuša

Danuša

Prosinec 08, 2024

Zpívá Redlův soubor kódovaných pisní a tanců

Oficiálně Akademický soubor písní a tanců STANu Rakušana a Redla

[Rascvitali jabloni i gruši,
Paplyli tumany nad rekoj;
Vychadila na bereg Danuša,
Na vysokij bereg, na krutoj.

Vychadila, gluposť zajavila
Pra zlinskogo sizava Redla,
Pra tavo, katorava ljubila,
Pra tavo, č'i soobsčenija beregla.

Oj, ty pjesňa, pjesenka Redla,
Ty liti za jasnym solncem vsled,
I meru v pražskoj kompanii
At Današi peredaj privetu

Pust' on vspomnit devušku prastuju,
Pust' uslyšit, kak ana paët,
Pust' on korupciu berežjot radnuju,
A ljubov' Danuša sbjerežjot.

Rascvetali jabloni i gruši,
Paplyli tumany nad rekoj;
Vychadila na bereg Danuša,
Na vysokij bereg, na krutoj.]

Rozkvétaly jabloně i hrušně,
rozplynuly se mlhy nad řekou.
Vyšla na břeh Danuša,
na vysoký břeh, na strmý.

Vyšla, blbost prohlásila
pro zlínského, sivého Redla,
pro toho, koho milovala,
pro toho,jehož textovky ochraňovala.

Oj, ty písni, dívčino písni,
leť, hned za jasným sluncem,
a starostovi v Dopravním podníku,
od Danuši předej pozdrav

Ať vzpomene na svou milou dívku,
ať uslyší, jak zpívá,
ať chrání korupci STAN vlastní,
a lásku Danuše si uchová.

Rozkvétaly jabloně i hrušně,
rozplynuly se mlhy nad řekou.
Vyšla na břeh Danuše,
na vysoký břeh, na strmý.

Originální text:

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Alexandrov%C5%AFv_soubor_p%C3%ADsn%C3%AD_a_tanc%C5%AF

 

Daně a Danuši: Příběh o brilantní kariéře a hřejivém přijetí mezi (ne)přátele

Daně a Danuši: Příběh o brilantní kariéře a hřejivém přijetí mezi (ne)přátele

Prosinec 06, 2024

Danuše Nerudová, jméno, které donedávna rezonovalo akademickými kruhy, vstoupila na politickou scénu s grácií sobotní talk show. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity, známá nejen svými akademickými úspěchy, ale i pozoruhodnou schopností rozdávat tituly takřka na počkání, se stala hvězdou české politické opery. Ano, "diplomky v akci" a rychlokvašené doktoráty prý umí zvládnout jen skutečný odborník na systémové řízení. Tedy neúspěšná kandidátka na prezidentku a europoslankyně za dozimetrické hnutí STAN.

A co je na tom, že česká veřejnost s povzdechem sledovala kauzy kolem univerzity? Vždyť "chyby se dějí", jak říkala sama paní profesorka, dnes členka s korupcí spojeného hnutí STAN. Když se provalilo, že tituly putovaly kamsi do Thajska rychleji než balíček na Zásilkovnu, Danuše z toho vyšla s neotřesitelnou noblesou. "Nešlo o systémovou chybu," hájila se. A kdo jsme my, abychom ji soudili? Ona je přeci STANuše!

Její vstup do politického hnutí STAN byl stejně působivý jako její akademická dráha. Hnutí proslavené aférou Dozimetr, kde kufříky s penězi kolovaly rychleji než pozvánky na svatbu, ji přijalo s otevřenou náručí. Není divu. Danuše je přece zosobněním nového začátku – svěží vítr do zatuchlých zákoutí české politiky. Žena mladá, krásná, a chytrá, jak sama tvrdí. Jaký symbol čistoty by mohl lépe reprezentovat reformu než bývalá rektorka spojená s univerzitou, kde se diplomky občas psaly na půl plynu?

Nerudová se ale nenechala zviklat. Na otázky o korupci ve STAN odpovídala vyhýbavě. "Já jsem tu pro občany," prohlásila s vážností, kterou by jí mohl závidět i nejlepší herec Národního divadla. O tom, jak její nový tým řeší drobné nepříjemnosti typu nezákonného obohacování v jejím mateřském hnutí STAN, raději takticky mlčela. Proč by taky zbytečně kalila vodu? To by Vítek, kvítek asi nebyl úplně nadšený.

A tak jde Danuše dál, zářící jako hvězda na obzoru, připravena vést národ do lepších zítřků v Evropské unii. Vždyť kdo jiný by nás měl vést než žena, která dokázala obohatit českou akademickou půdu o takové "inovace" a vzbudit důvěru v politiku tím, že se spojila s těmi nejlepšími? Když se k tomu přidá její nepřekonatelný šarm a schopnost přehlížet drobné nedostatky ve svém okolí, nemůžeme se dočkat, co dalšího si pro nás připraví. Ostatně její vyjadřování s vulgaritami a chování, které předčí i sprostého dlaždiče je toho jasným důkazem.

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Aktuální problémy