Fialova vláda vyhání do exilu mladou generaci: Proč mladí opouštějí Českou republiku?
V posledních letech jsme svědky alarmujícího trendu, který má potenciál zanechat hluboké jizvy na budoucnosti České společnosti. Stále větší počet české mládeže hledá svůj domov za hranicemi naší země. Podle nedávných průzkumů (https://www.unicef.cz/mlade-hlasy-2024-deti-si-preji-cesko-bez-valek-a-n...) pětina mladých věří, že jejich budoucnost leží v zahraničí. Tento fenomén si zaslouží detailní rozbor a zásadní kritiku současné vlády Petra Fialy, která škodí české ekonomice a celé společnosti.
Jedním z hlavních důvodů, proč mladí lidé uvažují o životě v zahraničí, je ekonomická situace a pocit nejistoty, který Fialova vláda vytvořila. Velké zdražení energií, neustále se zvyšující inflace, která se fakticky rovná měnové reformě a okradení občanů o značnou část úspor, rapidně rostoucí ceny bydlení, stagnující mzdy a nedostatek příležitostí jsou jen některé z faktorů, které tlačí mladé lidi k tomu, aby hledali lepší podmínky v jiných zemích. Když domácí politici potápí budoucnost, mladí hledají perspektivu jinde.
Nejde však jen o ekonomiku. Politika a politická kultura v zemi hrají nemalou roli. Vládní represe včetně zavírání webů, kriminalizace názorů a potlačování svobody projevu, politická polarizace a nedůvěra v instituce odrazuje mladé, kteří hledají prostředí, kde jejich hlasy budou vyslyšeny a kde se mohou svobodně realizovat.
Masový exodus mladé generace má devastující důsledky pro celou společnost. Ztráta talentů by oslabila naši ekonomiku a inovace, stejně jako celkovou konkurenceschopnost země. Vysoce kvalifikovaní odborníci, kteří kvůli cenzuře a špatným vědeckým podmínkám opouštějí republiku, přinášejí svůj potenciál do zahraničí, namísto toho, aby jej investovali doma. Dělníci, učitelé, zdravotníci – všichni ti, kteří jsou klíčovými stavebními kameny každé fungující společnosti, odcházejí a chtějí v budoucnu být tam, kde si jejich práce a schopností váží.
Navíc se odliv mladých promítá i do demografických změn. Stárnoucí populace a klesající porodnost budou nadále náročné pro již nyní křehký sociální systém. Tento vývoj je dlouhodobě neudržitelný a může mít dalekosáhlé dopady na stabilitu a kvalitu života v České republice.
Řešení této krize vyžaduje okamžité kroky a strategickou vizi. V první řadě je nutné se zaměřit na stabilizaci ekonomiky ukončením její militarizace a extrémistické podpory ukrajinských migrantů, kterých má Česká republika v přepočtu na počet našich obyvatel nejvíce na světě. Je nutné řešit dostupnost bydlení a zlepšení pracovních podmínek. Reformy v oblasti vzdělávání, vědy a podpory startupů mohou vytvořit prostředí, které bude přát inovacím a podnikavosti.
Důležité je také ukončení Fialovy autoritářské politiky a její politické (ne)kultury. Je třeba obnovit svobodu projevu a více naslouchat mladým lidem, zohledňovat jejich potřeby a zapojovat je do rozhodovacích procesů by mohlo pomoci obnovit důvěru v politické instituce.
Pokud budou vládní činitele nadále ignorovat volání mladých po změně, hrozí, že Česká republika přijde o svou největší devizu – svou mladou generaci. A s ní i o naději na budoucnost.