Ztráta lidského času

S blížícími se Vánocemi zažíváme ztrátu povědomí o čase. Z mediálního prostoru jsme upozorňováni na to, že se blíží svátky radosti a konzumu. Došlo to tak daleko, že jsme na Vánoce upozorňováni již od konce září, abychom stihli zajistit všechny dárky pro naše blízké. Společnost konzumu si tímto způsobem vytvořila z těchto svátků rituál, kdy jsou přetvořeny ve svátky utrácení a nakupování. Již to není o tom, že si vzpomeneme na své blízké a přineseme jim nějaký ten dárek. Dokonce již existují specializované firmy, které vám dárky vyberou, připraví, ale platíte samozřejmě vy. Vše je důsledkem nevnímání času. Dnes je čas doslova vzácnost. Čím dál více jej máme méně sami na sebe, natož na své blízké.
Důsledky tohoto problému se již dostavují. Nemusíme chodit daleko. Lidé dnes v touze za ziskem, ale mnohdy jsou spíš nuceni jít za ziskem, aby měli obživu, ztrácí pojem o čase. To, co dříve trvalo několik hodin, máme dnes během pár minut a vše se bude ještě zkracovat do řádu vteřin. Lidé nepoznají nudu, protože mají kolem sebe mediální prostor, který vás upozorňuje na uplynulý čas stejně jako na ten budoucí. Nejvýraznější je právě příklad s Vánocemi. Co si myslet o tom, když na vás na každém rohu, na každém webu nebo novinách koukají vánoční ozdoby a slogany, abyste nezapomněli, že se svátky blíží?
Pamatuji si doby, kdy jsem se na Vánoce těšil a těším se na ně pořád. Jen mají úplně jiný význam, než tomu bylo dříve. Kdysi trvalo dlouho, než tyto svátky byly připomínány, že se blíží. Bylo to asi měsíc dopředu. Dnes je to minimálně čtvrt roku a bude hůř. Dojde to tak daleko, že vlastně se svátky budeme žít celý rok. Už se nebude ani jednat o uctění památky, ale bude se jednat o svátky konzumu, na který budeme neustále připravováni po celý rok.
Čas nám utíká všem stejně rychle. Nikdo nestárne rychleji nebo pomaleji, ale ve společnosti propojení vnímáme každou vteřinu jako hodinu. Právě proto se nám zdá, že čas utíká rychleji. Nicméně jako lidé jsme ztratili o čase pojem. V minulosti se táhla i celá hodina, ale dnes se pověstně netáhne ani minuta a spíše se snažíte čas zpomalit. S nastupující digitální érou a chytrými stroji bude čas úplně něco jiného, než jak jej známe dnes. Bude to něco jako virtuální realita, kde budeme pěšáky našich životů, které budeme žít on-line.