Říše lží

Vladimír Putin na konci února 2022 označil celý Západ za říši lží. Parafrázoval tak výrok bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana, který kdysi označil Sovětský svaz za říši zla. Na říši lží je ale něco pravdivého, až děsivého. Je to přehlcení informacemi, kdy běžný občan často nepozná co je informace, lež, dezinformace. V 50. letech 20. století se zavíralo do vězení za to, že jste byli informátoři Západu. Dnes vám hrozí až 3 roky za to, že přinášíte (dez)informace Východu. Do toho všeho nám vstupuje české vláda s návrhem zákona, který má utnout dezinformační weby, což se de facto rovná zavádění cenzury. První republika náš vzor! Za její existence byla totiž rovněž cenzura.

Naše klasická média se nesou na vlně informací i dezinformací. Ve válce na Ukrajině lžou obě dvě strany a média to celé přiživují. Vede se informační válka o tom, kdo to víc vydrží. Zda Rusko se svoji propagandou nebo západní říše lží se svými pravdivými (dez)informacemi? Když nehlédneme do českým médií, zjistíme, že jejich objektivita často pokulhává i za takovými mediálními obry jako je New York Times (NYT). To můžeme vidět například na situačních mapách situace na Ukrajině, které si NYT sledují buď přes veřejnou síť satelitů Elona Muska nebo co pustí jejich zpravodajské služby. Zatímco NYT téměř denně přináší situační mapy bojů, tak naše média mlčí. Proč asi?

Poměrně objektivní zpravodajství rovněž přináší jiná zahraniční média jako například čínská televize CGTN, kde jsou rovněž aktuální informace, které se v našem mediálním prostoru objeví až za nějaký ten den. Z jakého důvodu nám naše média nechtějí přinášet i opačný pohled na věc? Respektive vždy tvrdí, že zahraniční média, jiná, nežli přátelská jsou dezinformační. Na základě čeho určují, co jsou dezinformační média? Podle toho, zda jsou v Číně, Indii nebo Turecku? A tak pokud si někdo chce udělat objektivní obrázek, musí krom našich médií, včetně těch námi placených, navštívit i média zahraniční. To aby z toho nebyl jelen.