Olympijské války

Olympijské hry jsou vždy svátkem všech sportovců, ale také diváků. Ne jinak tomu bylo v případě skončené olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu. Všichni očekávali úspěchy a nádherný divácký zážitek. Pro diváky však nastalo mírné zděšení, když veřejnoprávní televize sdělila, že odvysílá „pouze“ 190 hodin z tohoto sportovního svátku. Nicméně jako konzument veřejnoprávní služby jsem očekával (myslím, že nejen já), že televize bude přenášet mnohem více hodin. Nicméně většinu vysílacích práv získala soukromá společnost a veřejným televizím (po celém světě) zbyly jen oči pro pláč. Otázkou tedy zůstává, zda je dobře, že většinu vysílacích práv vlastní soukromá společnost, která na tom vydělává nemalý kapitál a stal se z toho pro ni byznys. Soukromá společnost vysílací práva totiž z logiky věci získá vždy, protože vlastní více kapitálu. Dnes je olympiáda ryze komerční záležitostí, kde se točí ohromné množství kapitálu. Chudák zakladatel moderního pojetí olympijských her Pierre de Coubertin. Tento muž to totiž takhle nemyslel. Ať je tento velikán rád, že se dnešní doby nedožil.

Dnešní sportovci, kteří se dostanou na olympiádu jsou (bohužel) profesionálové, kteří dělají svoji práci a jsou za ni slušně zaplaceni (někdy až moc a stávají se z nich superhvězdy, které ani nejsou speciálně zdaněny. Stejný princip panuje v případě menších hvězd – například v showbyznysu). Na druhou stranu je jejich vysoká odměna náklad za to, že se z nich již v mládí stanou invalidé. Lze to shrnout následovně: jedná se o tvrdě vydělané peníze za vynikající exhibice v „cirkuse“ zvané olympiáda. Je tedy evidentní, že kapitál ovládl i takový sportovní svátek jako je olympiáda. Vládnou bohužel peníze, jde jen a jen o kšeft. Do pozadí ustupuje ona touha zvítězit pro vlast. Jen abych měl nějakou tu medaili. Dnes se vše přeneslo do ryze kapitálové podoby. V dobách starověkého Řecka bývala olympiáda ryze apolitická. Dokonce se kvůli jejímu konání přerušovaly války.  Dnešní olympiáda je součástí politiky a také informačních a hlavně dopingových válek. To je dle mého názoru špatně, protože opět se nám ukazuje, jak kapitál vše deformuje.

Ať už s mým názorem souhlasíte nebo ne, tak se zkuste zamyslet nad tím, zda je dobře nebo špatně, že i do sportovního svátku pronikl kapitál a válka? Přeci se na olympiádě mají ukázat různí sportovci a třeba i pokořit nějaký ten rekord. Jenže v globalizovaném světě se ukazuje, že spíše vítězí skrytá dopingová válka. Je to o tom, že já dokážu za každou cenu ještě víc a vidinou je velký kapitál.  Ze všeho uvedeného tedy plyne, že si i soukromá (bohužel) televize zaplatí vysílací práva a vede tak skrytou válku za oslabení pozice veřejnoprávních médií, aby je mohla nahradit. Veřejnoprávní médium by ale právě v případě významných sportovních událostí mělo být preferováno. Jenže dnes je všechno odporný kšeft. Nemá to s původním sportem nic společného. To ale bohužel nezměníme, protože kapitalismus je založen na penězích a co je nejhorší, tak na neregulovaných penězích. Ty posléze pronikají i do míst, kde buď nemají co pohledávat nebo mají být zastoupeny v menší míře.