Jako za krále Klacka

Letos tomu budou dva roky, kdy v našem krásném městě proběhly komunální volby. Ustavil se koaliční slepenec poražených uskupení, tak aby byl vyšachován vítěz voleb. Za rok a půl fungování současného slepence jsme se ale ve městě nikam nehnuli. Přešlapujeme na místě, kdy se stále odkládají důležité věci k řešení. Musím podotknout, že se jedná o věci, které se přímo dotýkají fungování města, stejně i jeho obyvatel.
Asi nemá moc smyslu se vracet k problému v okrajových částech města, kde je absence bezpečných přístupů do daných lokalit (chodníků) a to na Karlově, Třešňovce atd. Takových míst bychom našli více. K tomu všemu si připočtěme „novou koncepci“ autobusové dopravy, kdy jedna linka jezdí pouze jedním směrem, ale zpět už nejede. Prý nejsou řidiči. Ale důležité je, že máme nový vozový park. Tedy spíše Arriva, která městskou hromadnou dopravu zajišťuje.
Pokračujme však ve výčtu neřešených problémů dále.
Před několika lety město získalo od Českých drah pozemky kolem městského nádraží. Plán byl vskutku velkolepý – vybudovat zde parkoviště P + R. A realita? Vůbec nic se nezměnilo, vše leží ladem. Takže kdy se dočkáme tohoto parkoviště? Myslím, že výhledově někdy v budoucnu. Pravděpodobně ve chvíli, až budou naplněny touhy a přání místních sportovců a dostaví se další část naší megalomanské sportovní haly Na Klimešce. S parkovištěm není ale jen problém u městského nádraží. Naprosto katastrofální je situace u hlavního nádraží, kde několik pozemků vlastní krom českých drah také jednotliví lidé. O tomto problému se raději mlčí a vše se nechává na řidičích, aby si poradili, jak chtějí.
Neřešeným problémem je vztah k církvi, která zde vlastní mnoho lukrativních památek. Snad nejspornější je chrám Svaté Panny Barbory, který postavili měšťané a z logiky věci má tedy patřit městu a ne církvi. Jak je možné, že na tomto chrámu participuje církev, není do dnešní doby až tak úplně jasné. Podobná situace panuje tam, kde vše ovládá Sedlecká farnost nebo ta Kutnohorská. K přístupu do svých památek využívají veřejný prostor (chodníky, silnice), vytvářejí zisk, ale již žádný městu neodvádějí a město tak musí za své peníze zajistit úklid dané lokality, včetně různých oprav. Církev na tyto věci nic nedává a to je špatně. Chtělo by to v Kutné Hoře, která neustále podřimuje, trochu rozvířit usazený prach.
A jak je to s trhy na náměstí? Stále nikde žádné nemůžete najít a musíte jezdit do sousední Čáslavi? To jsme na tom naprosto stejně. Hlavně, že se na závěrečné diskuzi před volbami v roce 2018 v GASKu všichni prsili, jak se zasadí o návrat trhů na centrální náměstí. Popravdě si ale řekněme, kdo zapříčinil vymizení trhů z náměstí? Bylo to za městské vlády ODS v čele se starostou Ivo Šalátkem a důvod? Stačí se podívat, kde měla jeho manželka prodejnu a co prodávala. Je pravdou, že se ODS s panem Šalátkem rozloučila, ale i tak její lídr Tomáš Havlíček v této věci nic nedělá. Možná si po přečtení těchto řádek povzdechne a prohlásí „z opozičních stran se toho moc nedá dělat“, ale jako profesionální politik musí vědět, že jde dělat plno věcí, ale musí se chtít.
Letošním rokem nám začala třetí dekáda nového století a naše město vypadá jako za „krále Klacka“. Nic výstižnějšího mě nenapadá. Kupí se jen neřešené problémy, vše se odkládá do budoucnosti, případně někteří doufají, že se vše vyřeší samo. Město vypadá naprosto stejně jako před 10 lety. Nic moc se nezměnilo (maximálně sportovní hala, nějaké to nákupní centrum a vylidněné náměstí). Starosta města Josef Viktora je sice hodný pán, ale neublíží, nepomůže. A když se na radniční vládě podílí Piráti v čele se Štěpánem Drtinou, který si při odebírání čestných občanství bývalým prezidentům Klementu Gottwaldovi a Antonínu Zápotockému, ani neujasní fakta, za jakých podmínek jim bylo občanství uděleno, tak se už nedivím vůbec ničemu. Čemu se čemu, žijeme přeci v Kutné Hoře.