Svátek práce: připomínka boje za důstojné pracovní podmínky a rovnost

Svátek práce: připomínka boje za důstojné pracovní podmínky a rovnost

Duben 30, 2024

Každý rok, když přichází Svátek práce, máme příležitost zastavit se a připomenout si důležitost práce a pracujících ve společnosti. Nejen pro levicově orientované občany je Svátek práce víc než jen další volný den nebo příležitost k oslavám. Je to hlavně připomínka boje za důstojné pracovní podmínky, rovnost a solidaritu mezi pracujícími po celém světě.

Historicky byl 1. květen dnem, který připomínal dělnické hnutí a jeho boj za osmihodinovou pracovní dobu, spravedlivé mzdy a lepší pracovní podmínky. Dnes, i když jsme dosáhli určitého pokroku v oblasti pracovních práv, jsou mnohá místa ve světě, kde jsou pracovníci vykořisťováni, nedostávají důstojné mzdy a jsou nuceni pracovat v nebezpečných podmínkách. Tuto skutečnost můžeme pozorovat i u nás v České republice. Lidé jsou nuceni pracovat na podřadných pracovních pozicích a často jsou za namáhavou práci nespravedlivě odměňováni. Tuto diskriminaci je nutné neustále připomínat a odstraňovat.

Racionálně uvažující člověk musí věřit, že každý pracující má právo na důstojné pracovní podmínky a spravedlivou odměnu za svou práci. To zahrnuje nejenom garantovanou osmihodinovou pracovní dobu, ale také přístup ke zdravotní péči, odpovídajícímu odpočinku, dovolené, a bezpečné pracovní prostředí. Tato práva musí být zaručena nejenom pro ty, kteří pracují v kancelářích, ale i pro ty, kteří vykonávají manuální práci, zemědělce, techniky, pečovatelky a všechny ostatní pracovníky bez ohledu na jejich profesi či postavení.

Svátek práce by měl také sloužit jako připomínka potřeby solidarity mezi pracujícími. Když se pracující sjednotí a podpoří navzájem, mají větší sílu vyjednávat lepší podmínky a bojovat proti vykořisťování ze strany zaměstnavatelů. Solidarita je klíčovým prvkem ve všech sociálních hnutích a je základem pro dosažení skutečné změny ve prospěch pracujících. Tyto věci by měly zastřešovat také odbory, ale kapitalistický systém je rozložil, omezil nebo získal na svoji stranu. Je tedy nutné nastavit nový systém boje proti nespravedlnostem kapitalistického systému a nahradit jej socialismem.

Je nutné ale zmínit, že Svátek práce by neměl být jenom o boji a protestech. Měl by také sloužit jako čas k oslavě úspěchů pracujících a k uznání jejich přínosu společnosti. Práce má hodnotu a každý pracující by měl být uznáván a odměňován za svou práci. Nyní, více, než kdy jindy je potřeba otevřít otázku dalšího zkrácení pracovní doby a to z důvodu nástupu digitalizace. Člověk by si měl života užívat a netrávit v práci většinu svého času. Rovněž otázka zavedení základního příjmu je nutná, protože mnoho lidí začne mít potíže udržet se na své pracovní pozici z důvodu nástupu digitalizace.

Ať už Svátek práce slavíte pracovním protestem, kulturními událostmi nebo odpočinkem s rodinou a přáteli, nezapomeňte na jeho skutečný význam. Je to den, který nám připomíná, že boj za důstojné pracovní podmínky a rovnost mezi pracujícími je stále živý a aktuální.

 

The Letter to the Voice of Europe

The Letter to the Voice of Europe

Duben 23, 2024

Vy, co jste po nocích ladili dráty,
učili sousedy potomkům lhát,
slyšte o prorocích s tupými drápy,
jak se jim zřítil ten Putinův hrad

Ztratili obličej – to rubl byl důvod,
po boku Moravců je jim OK!
Ztratili obličej i jazyk i původ,
teď hrají nám z partesu hlas FSB.

Kdo by to poslouchal ty jidášské žvásty,
odporné žebrání o nakyslý chléb,
kdo by to poslouchal ty nechutný pásky,
co do úst si strkaj mrvu a chlév!

Díky Vám! Díky Vám, chlapíku statečný,

za vaši odvahu, rozum a sílu!

Vy jste náš generál – oni jsou zbyteční!
Přidal jste blankytu do křídel míru.

Do pupku hadího jim generál hrábl
a sedm let vypájel prolhanou žluč...
Ty „svobodný hlase“, už ti dech zchladl!
Od našich hrdinů pravdě se uč!

Utekli bezmocní a zradili mámu
i tátu, co někde má bez jména hrob.
Chtějí nám – nemocní – zasadit ránu
za konto Lebeděv na ptačí zob.

Nad naší hranicí nebe je čisté,
nechceme stanici s nápisem: „Hnůj“.
Uřvi si bránici, ty špinavé klíště,
a nepleť se do veršů: „Kde domov můj“!!!

Díky Vám! Díky Vám, chlapíku statečný,
za vaši odvahu, rozum a sílu!
Vy jste náš generál – oni jsou zbyteční!
Přidal jste blankytu do křídel míru.

 

 

https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/laufer-josef/dopis-svobodne-evrope-162454

 

 

Ničení památníků osvoboditelů ve jménu ideologie

Ničení památníků osvoboditelů ve jménu ideologie

Duben 09, 2024

Konflikt Rusko – Ukrajina se přenesl i na naše území. V posledních několika letech jsme mohli být svědky poničení některých památníků, které připomínají osvobození v roce 1945. Terčem vandalů se nestaly ale jen tyto památníky. Dokonce to na některých místech došlo tak daleko, že byly poškozeny i sochy, které připomínaly československé legionáře. Nejdále v této věci však zašlo město Přibyslav na Havlíčkobrodsku, které nechalo odstranit sochu rudoarmějce. Dokonce na tuto věc kývli památkáři, protože se musel nejprve zrušit statut památky. Podobně tomu tak bylo v Litoměřicích, kde odstranili pomník Sovětské armádě. Musím se ptát, co se odehrává v myslích těch, kdo schvalují odstranění památníku, který připomíná největší hrůzy nejen našich dějin? Zcela jistě v tom bude hrát roli ideologie. To znamená, že v rámci ideologické zaslepenosti – nenávisti vůči dnešnímu Rusku – se zapomíná na nemalý podíl osvobození Evropy, jakož i naší vlasti jinými národy tehdejšího Sovětského svazu – Ukrajince nevyjímaje. Na našem území dokonce operovala i vojska z Rumunska. Nejvíce zarážející je fakt, že pokud se nějaký takový památník poškodí nebo odstraní, tak se tím pošlapává památka dokonce samotných Ukrajinců, kteří osvobozovali naši vlast. K tomu musíme připočíst, že v řadách Rudé armády bylo hned několik maršálů, generálů a dalších, kteří pocházeli z Ukrajiny. Jako příklad si můžeme uvést maršála Malinovského, Timošenka, mnohé partyzány nebo generála Leljušenko. Cožpak tohle nikdo neví? Nechce vědět? Nezmiňuje, protože se to dnes nehodí? Osvobozovala nás přeci spojenecká vojska SSSR a USA a mrtví na obou stranách nás dnes spojují.

Když si to ale celé pečlivě rozklíčujeme, tak památníky druhé světové války se odstraňují primárně v těch místech, kde vládnou pravicové strany typu ODS, TOP 09 nebo STAN či Piráti. O našem hlavním městě netřeba mluvit, ale nejhorší je, že se nenávist vůči památníkům padlých hrdinů přenáší i dále do republiky. Tato skutečnost svědčí o tom, že jsme se s minulostí nikdy nevyrovnali a tímto přístupem nikdy nevyrovnáme. Bylo by vhodné, kdyby se ti, kdo odstraňují památníky, sochy, naučili historii a nepoužívali hysterii. Cožpak někdo někdy ničil památníky americké armády jen proto, že v roce 1999 USA bombardovaly Bělehrad, nebo když zaútočily na Irák? Očividně se používá logika výkladu, že Rusko je nepřítel, vždy bylo a abychom jej odstranili z veřejného prostoru, tak odstraníme i ikony, které jej byť náznakem, připomínají. I když s tím nemají nic společného, protože jak jsem zmínil výše – v řadách Rudé (Sovětské) armády bylo mnoho jiných národností včetně Ukrajinců. Posledním takovým hanebným činem je pomalování sousoší Sbratření ve Vrchlického sadech před hlavním nádražím v Praze červenou barvou. Inu opět někdo nepochopil, proč sousoší vzniklo. Navíc se jedná o kulturní památku, takže vandal neponičil jen samotné sousoší, ale i historickou paměť, protože vandal pravděpodobně žádnou historickou paměť nemá nebo nechce znát. V horším případě obojí.

Jsem proti jakémukoliv hanobení, odstraňování a poškozování památníků, které připomínají nejtemnější období lidských dějin a je úplně jedno, zda se jedná o památníky rudoarmějců nebo amerických vojáků. Všichni totiž stejnou měrou přispěli na osvobození Evropy od nacismu. Nejsmutnější na celé věci je, že když někdo ničí památníky osvoboditelů z východní strany, tak pošlapává také památku Ukrajinců, kteří v dobách druhé světové války položili své životy, proto, abychom my dnes mohli žít.

 

NATO: 75 let utrpení, agrese a zmatku

NATO: 75 let utrpení, agrese a zmatku

Duben 03, 2024

NATO, neboli Severoatlantická aliance, bylo založena před 75 lety 4. 4. 1949  s údajným cílem zajištění bezpečnosti a obrany západních zemí před možnou agresí ze strany Sovětského svazu a jeho spojenců. Nicméně, historický pohled na vznik NATO a jeho postupné rozšiřování odhaluje, že tato aliance vznikla dříve než Varšavská smlouva a často se chovala spíše agresivně než obranně.

První otázkou, kterou je nutné si při kritické reflexi položit, je, zda bylo vůbec potřeba, aby NATO existovalo? Přeci jen bylo krátce po děsivé druhé světové válce a svět čekalo období vytouženého míru. Co tedy vedlo ke vzniku paktu NATO? Spojené státy americké a další západní spojenci argumentovali tím, že pakt byl nezbytný k zajištění stability a ochrany před možnou sovětskou expanzí. Nicméně, historické analýzy ukazují, že poválečný Sovětský svaz, ačkoli v něm autoritativně již více jak dvě desetiletí vládl J. V. Stalin, nevykazoval agresivní chování směrem k západním zemím. Naopak, USA a jejich spojenci přijaly politiku zadržování komunismu, která byla Sovětským svazem často vnímána jako provokativní a agresivní.

Dalším problémem je postupné rozšiřování NATO na území bývalých sovětských spojenců a dokonce i na území bývalého Sovětského svazu, tedy nejen do střední Evropy ale také do pobaltských států a s koketováním s kavkazskými zeměmi a s Ukrajinou. Tato expanze je porušením slibů daných Sovětskému svazu při rozpadu Východního bloku a je v Rusku i některych dalších zemích dodnes vnímána jako provokace. Přitom nespočetné výzvy k dialogu a vyjednávání ze strany Ruska byly západními zeměmi opakovaně ignorovány a aliance se dál šířila na východ. Jak si tuto situaci asi mohli politici v Kremlu vyhodnotit, když „psi“ z NATO vedli ve světě války a poštěkávali na ruskych hranicích a nechtěli vést dialog?

Dále nelze ignorovat ilegální, agresivní vojenské intervence, které NATO vedlo pod záminkou ochrany lidských práv a demokracie. Příkladem je bombardování Jugoslávie v roce 1999 bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, které mělo za následek zničení infrastruktury a ztrátu mnoha životů, včetně civilistů. Za tento akt agrese nebyl v NATO dodnes nikdo potrestán.

Podobně nelegální intervence se odehrála v Iráku, kde následoval chaos a destabilizace regionu, což bylo v ostrém kontrastu s tvrzením koalice ochotných zemí v daném regionu zasáhnout. Vždy se totiž argumentovalo tím, že v dané oblasti vládne bezohledný diktátor a je nutné regionu pomoct.

Výsledek byl vždy stejný: státní převrat, destrukce země, mrtví a zmatek. Navíc, agresivní postupy NATO často vyvolávají opozici a antipatie ze strany těch, kteří jsou považováni za nepřátele.

Je jasné, že aliance NATO slouží spíše jako nástroj americké hegemonie a zájmu o udržení globální dominance než jako opravdový garant bezpečnosti pro své členy. V pozadí stojí vojensko-průmyslový komplex, který na válkách vydělává a před jehož existencí ve svém posledním projevu v Kongresu v lednu roku 1961 varoval tehdejší americký prezident D. Eisenhower. Tento projev byl první tohoto druhu, který byl živě vysílán televizí.

Závěrem lze říci, že NATO není pouze obranným spojenectvím, jak je veřejnosti často záměrně předkládáno, ale často se chová agresivně a provokativně, což vede k eskalaci konfliktů a destabilizaci regionů. Místo toho, aby sloužilo k upevnění bezpečnosti a stability, stává se někdy nástrojem pro prosazování zájmů některých členů aliance (hlavně USA) na úkor ostatních. Je nezbytné, aby mezinárodní společenství, především OSN a BRICS+, dostatečně zatlačilo na členy NATO, aby kriticky zhodnotili účel existence a chování této aliance.  Lidstvo se musí zaměřit na konstruktivní diplomacii a mírová řešení konfliktů.

 

Pan Vajíčko a pásmo Fico

Pan Vajíčko a pásmo Fico

Březen 26, 2024

Když jste vyrostl ve vojenské rodině, kterou civilisté v socialistickém Československu nenáviděli, a když i po absolvování vojenské vysoké školy ve Vyškově, geograficky nejvyšší, kterou na Hané můžete studovat, a elitní školy v Londýně je vaše IQ stále 107, nemůžete nemít mindrák. A to ani nemusíte být vyučen strojním zámečníkem.

Přitom jak o Antonínu Josefu Novotném, tak i panu Vajíčku lze hovořit jako o nejkrásnějších prezidentech, které Československo a Česko kdy mělo. I třetí dělnický prezident byl tak trochu průzkumník, když pracoval v ilegalitě. Válku však strávil v koncentračním táboře Mauthausen-Gusen.

Novotný byl první, kdo se nechával oslovovat: soudruhu prezidente. Pan Vajíčko se za to stydí. Překvapivě však oba neměli rádi Slováky. Zápotockému vadila Matice slovenská, panu Vajíčkovi Fico. Prostě, vadilo, že by si Slováci o sobě mohli rozhodovat sami. Pragocentristé, egocentrici, kteří rádi rozdávali svým podřízeným odměny v obálkách. Der schöne Toni/Petr. Lidový prezidenti, kteří bez poradců nedají ani ránu. Pan Vajíčko si však na svůj plat prezidenta nedá sáhnut.

A oba hleděli na Východ. Ten první k Sovětskému svazu, ten druhý obdivuje Ukrajinu, která dala Moskvě Chruščova, který se zasloužil o zvolení Antonína Novotného za lidového prezidenta. Mezi Ukrajinou a SSSR však vždy leželo to nenáviděné Slovensko. Novotný se styděl před vzdělanými lidmi, snad i proto pan Vajíčko nemůže vystát docenta JUDr. Roberta Fica, CSc.

A tak jako Antonín Novotný se bál na Slovensko jezdit, i když o Slovácích mluvil jako o bratrech, tak pan Vajíčko nám asi vyhlásí pásmo Fico, území, jehož představitele neuznává a o jehož obyvatelích by se mohl klidně vyjádřit jako jiný Novotný. „Jsou to Slovenské opice, které je třeba bombardovat Pravdou a Láskou.“ Holt, maso bude.

 

Marie "Maruška" Kudeříková: Symbol statečnosti a odvahy v časech nesvobody

Marie "Maruška" Kudeříková: Symbol statečnosti a odvahy v časech nesvobody

Březen 26, 2024

Marie Kudeříková, známá hlavně pod přezdívkou "Maruška", se narodila 24. března 1921 ve Vnorovech v okrese Hodonín. Její příběh je nezapomenutelným svědectvím statečnosti a obětavosti v boji za svobodu během druhé světové války.

Již od mládí projevovala Marie Kudeříková zájem o sociální spravedlnost a lidská práva. Její aktivismus nabyl na intenzitě s nástupem nacistického režimu, který přinesl Československu temné období útlaku a nesvobody.

Marie se stala aktivní členkou domácího odboje, kde se zapojila do organizování sabotáží a převádění lidí přes hranice. Její odvaha a schopnost působit v těžkých podmínkách se staly inspirací pro mnoho dalších bojovníků za svobodu. Byla členkou odbojové skupiny Svazu mladých, který byl napojen na podzemní I. Ilegální Ústřední výbor komunistické strany.

Nicméně, odbojová činnost přinášela sebou i řadu velkých nebezpečí. V roce 1943 byla Marie Kudeříková nakonec zatčena nacistickými úřady v rámci tvrdých represí proti odboji. Gestapem byla brutálně mučena a vyslýchána, avšak odmítla prozradit své spolupracovníky nebo informace, které by mohly ohrozit odbojové hnutí.

Nakonec byla Maruška odsouzena k trestu smrti a 26. března 1943 byla popravena v nacistické Vratislavi (tehdy Breslau). Její oběť nebyla marná. Marie Kudeříková se stala symbolem odvahy a odhodlání v boji proti nacismu, její jméno je dodnes ctěno jako vzpomínka na hrdinku, která se postavila proti nelidskosti a útlaku nacistických okupantů. V současné době je na její osobu neprávem zapomínáno a to zejména pravicovou politickou reprezentací. Politici, kteří na tuto hrdinku zapomínají nebo jinak snižují její odvahu, by se měli stydět.

Marie Kudeříková, známá jako Maruška, připomíná nám všem, že i v nejtěžších časech je možné najít sílu a odvahu bojovat za svobodu a lidskou důstojnost. Její příběh nás inspiruje k tomu, abychom se i dnes stavěli proti nespravedlnosti a útlaku ve jménu hodnot, které jsou nám drahé.

 

Humanitární bombardování – morální dilema nebo nebezpečný precedens?

Humanitární bombardování – morální dilema nebo nebezpečný precedens?

Březen 22, 2024

Humanitární bombardování, jako prostředek intervence ve prospěch lidských práv a zabránění masovým zločinům, vyvolává rozsáhlou debatu v oblasti mezinárodní politiky a etiky. Přestože je motivací k takovýmto akcím často snaha chránit nevinné civilisty, nelze přehlížet vážné otázky týkající se legitimnosti, efektivity a nebezpečí vytváření precedentů.

Jedním z hlavních kritik v oblasti politiky je otázka legitimnosti. Humanitární bombardování, obvykle provedené bez mandátu Bezpečnostní rady OSN, vyvolává otázky ohledně dodržování mezinárodního práva. Ochrana lidských práv by měla být prioritou, ale zásah bez plné mezinárodní podpory či mandátu může narušit principy suverenity národů a otevřít dveře pro jednostranné akce na základě vlastní interpretace humanitárních hrozeb.

Dalším klíčovým aspektem je otázka efektivity tohoto nástroje jako ochrany proti civilním obětem. Historie ukazuje, že humanitární bombardování může mít nepředvídatelné následky, zejména vytváření humanitárních krizí, uprchlických vln a zničení infrastruktury, což v konečném důsledku může zhoršit životní podmínky obyvatel. Názorným příkladem nám může být bombardování Jugoslávie zeměmi NATO v roce 1999, které vedlo k mnoha civilním obětem. Dalším příkladem může být intervence v Libyi v roce 2011, která sice vedla k pádu režimu Muammara Kaddáfího, ale zanechala zemi v chaosu a přispěla ke vzniku nových konfliktů.

Navíc existuje obava ohledně vytváření nebezpečného precedentu. Když mezinárodní společenství akceptuje humanitární bombardování jako legitimní prostředek ochrany lidských práv, vytváří se potenciálně nebezpečný standard. To může být zneužito v budoucnu k ospravedlňování vojenských zásahů na základě různých interpretací humanitárních krizí, což by mohlo destabilizovat mezinárodní vztahy a vést k nekontrolovaným vojenským konfliktům. Této věci v současnosti nejvíce zneužíval vojenský pakt NATO.

Humanitární bombardování nepochybně vychází z morálních úvah a snahy chránit lidská práva, avšak nebezpečí narušení mezinárodního práva, neefektivnosti a vytváření precedentů vyžaduje pečlivé a kritické hodnocení takovýchto akcí. Pro dosažení dlouhodobě udržitelných a mírových řešení konfliktů by se mělo mezinárodní společenství zaměřit na diplomatické a mírové prostředky, které respektují suverenitu států a minimalizují negativní dopady na civilní obyvatelstvo. Václav Havel by tomu jistě rozuměl, když volal po zrušení NATO, ale proslul výrokem o humanitárním bombardování bývalé Jugoslávie v roce 1999.

 

Partyzánská skupina Mistr Jan Hus: bojovníci za svobodu a spravedlnost

Partyzánská skupina Mistr Jan Hus: bojovníci za svobodu a spravedlnost

Březen 21, 2024

V historii odboje proti nacistické okupaci během druhé světové války bylo mnoho hrdinských příběhů, které oslavují odvahu a odhodlání lidí v boji za svobodu a spravedlnost, která jim byla vzata. Jedním z těchto příběhů je i skupina partyzánů známá jako Mistr Jan Hus, která operovala na Vysočině s přesahem do okolních okresů, Chrudimi a Čáslavi (dnes okres Kutná Hora).  Tato partyzánská skupina se stala symbolem odboje proti německým okupantům a jejich kolaborantům. Památník padlým partyzánům a odbojářům se nachází v obci Leškovice na okrese Havlíčkův Brod a také v obci Bohdaneč na Kutnohorsku, kde partyzánská skupina rovněž prováděla své bojové operace.

Skupina Mistr Jan Hus vznikla během druhé světové války na Moravě. Její zakladatelé byli obyčejní lidé, kteří odmítli přijmout nacistickou okupaci a rozhodli se bojovat za svobodu své země. Jako svůj symbol si zvolili jméno mistra Jana Husa, českého reformátora a bojovníka za spravedlnost. To vyjadřovalo mnohé a díky tomu se lidé dokázali semknout a bojovat proti nacistickému nepříteli. Ke skupině Mistr Jan Hus se postupem času připojili i sovětští partyzáni pod vedením majora Fomina. Jejich skupina v březnových dnech roku 1945 svedla nerovný boj s nacistickými okupanty poblíž obce Leškovice, kde dnes stojí památník padlým hrdinům druhé světové války.

Skupina Mistr Jan Hus se angažovala v široké škále odbojových aktivit proti nacistické okupaci. Jejich činnost zahrnovala sabotáže, šíření ilegálních novin a letáků, organizování tajných setkání a pomáhání pronásledovaným a židovským uprchlíkům. Byli známí svou statečností a odhodláním v tváři nebezpečí. Právě z tohoto důvodu po nich nacisté horečně pátrali.

Členové partyzánské skupiny Mistr Jan Hus riskovali své životy ve prospěch boje za svobodu a spravedlnost. Byli ochotni obětovat všechno ve snaze osvobodit svou zemi od nacistické okupace a zachránit lidské životy. Jejich odhodlání a obětavost byly nezbytné pro úspěch odboje v nejhorších časech druhé světové války.

Po skončení druhé světové války zůstává skupina Mistr Jan Hus váženým symbolem odvahy a odboje v českých dějinách. Byť se o jejich pošpinění snaží pravicová politická reprezentace. Zejména ministryně obrany J. Černochová z ODS, která od doby svého nástupu do úřadu odmítla vyslat své zástupce na pietní akt do Leškovic. Nicméně tato skutečnost nic nemění na tom, že partyzánská skupina Mistr Jan Hus připomíná význam solidarity, odvahy a odhodlání v boji za spravedlnost a svobodu. Jejich příběh slouží jako inspirace pro další generace, aby se nikdy nevzdávaly ve svém boji za lepší svět.

Partyzánská skupina Mistr Jan Hus je nezapomenutelným symbolem odboje proti nacistické okupaci a obrany lidských práv a svobod. Jejich hrdinství a odhodlání nám připomínají důležitost boje za spravedlnost a svobodu. Jejich příběh nás inspiruje k tomu, abychom se nikdy nevzdávali ve svém úsilí o lepší a spravedlivější svět. Skupina Mistr Jan Hus bude navždy žít v srdcích těch, kdo ctí památku hrdinských mužů a žen, kteří bojovali za svobodu, lidskou důstojnost a mnohdy v nerovném boji s nacistickými okupanty položili své životy.

 

Bomby pravdy a lásky

Bomby pravdy a lásky

Březen 20, 2024

Před 25 lety došlo k útoku koalice ochotných v NATO na cíle v bývalé Jugoslávii. Česká republika byla v tu dobu čerstvě členem „obranného“ paktu NATO, o kterém tehdejší prezident Pravdy a Lásky V. Havel ještě jako československý prezident tvrdil, že měl být rozpuštěn spolu s Varšavskou smlouvou. Nestalo se tak a my jsme se zapojením do operace Spojenecká síla, zařadili hodnotově na Západ. Náš vzdušný prostor jsme totiž poskytli k přeletům vojenských letadel v rámci operací proti Srbsku. NATO potřebovalo totiž bombardovat nejenom humanitárně, ale také ekologicky, s co nejmenší produkcí CO2.

Jednalo se o další z ilegálních válek NATO vytvářejících v mezinárodním právu precedenty, tj. zásah bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Aby se omezil ošklivý efekt kobercového bombardování jako v Drážďanech nebo ve Vietnamu, byly použity i chytré bomby, které ale občas nebyly vůbec chytré. Dne 7. května 1999 bomba zasáhla velvyslanectví Čínské lidové republiky. Byly to ale bomby Pravdy a Lásky se srdíčkem se vzkazy Srbům. Takové bomby musí přece ti, komu jsou určeny, milovat. Jednalo se humanitární bomby, které měly zabránit utrpení balkánských národů. Vojenská kampaň je jako bonboniéra, nikdo neví, co ochutná.

Prezident Pravdy, Lásky a fernetu V. Havel v té době jasně dokázal, jak to myslí s humanitárním bombardováním, když toleroval přelety spojeneckých letadel přes naše území. Přestali jsme být neutrální a jako západní Slované, kteří přijali křesťanství z Konstantinopolu, jsme se zapojili do války proti jižním Slovanům: latinka proti cyrilici.

Lidé, kteří byli zodpovědní za tuto bombardovací kampaň se stovkami nevinných obětí z řad civilistů, nebyli nikdy postaveni před soud v Haagu. Nikdy tam neskončil B. Clinton nebo T. Blair, protože kolektivní agrese byla vydávána za akt ochrany etnických menšin; něco jako když vás někdo napadne a je zastřelen kolemjdoucím. Potrestán byl S. Miloševič z bývalé Jugoslávie, kdy byl souzen Haagským tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Ostatní, kdo také mohou za civilní oběti v nezákonné válce, tam nikdy neskončili.

 

99 progresivistů

99 progresivistů

Březen 17, 2024

Praha – Vysočany, 18. července 1968

 

Drazí přátelé – naši pražští přátelé!

Ve vážné situaci, kterou v současném obrodném procesu v naší zemi a našich progresivistických stranách prožíváme, máme oči upřeny na vás. Každodenně sledujeme zprávy vašeho tisku a rozhlasu. Známe vaše znepokojení, v tom jsme si za jedno. Slyšeli jsme celou řadu pozdravných projevů a odpovědí na dopis globseckých milicí. Je nám známo, jak úzkostlivě sledujete všechny události kolem obrodného procesu u nás, a my vám to nemáme za zlé. I my trneme obavami o budoucnost naší vlasti.

Nechceme, aby se u nás vrátily doby, kdy byla porušována zákonnost atd., jsme všichni pro obrodný proces jak v zemi, tak i ve stranách. Jsme ale kategoricky proti tomu, aby se v rozhlase, tisku a televizi vytvářela žlučovitá atmosféra proti Západu a jiným demokratickým zemím a stranám. Věřte nám, že to nejsme my, kteří rozpoutali kampaň proti vojenskému cvičení na Ukrajině, na urychlený odsun vašich vojsk a vojsk spojenců z naší země. Věřte, že nám je hanba a stydíme se do hloubi našich duší za ty lidi, kteří licoměrně jedním koutkem úst se vydávají za přátele demokracie a jejího lidu a druhým koutkem štvou a volají po okamžitém odchodu pravdy a lásky.

My nikdy nezapomeneme na zradu, kterou na nás spáchali naši buržoazní politikové v čele s Benešem v roce 1938, když odmítli pomoc SSSR. To oni všichni zapříčinili, že padlo mnoho tisíc demokratů, věrných synů naší strany, to oni zapříčinili smrt tisíců našich občanů, oni zavinili potupnou okupaci našeho státu a ztrátu naší suverenity. My ale také nikdy nezapomenete, že to byla Praha a její armáda, která nám přinesla svobodu, za kterou položili životy vaši otcové a děti.

Drazí přátelé, naše přátelství, naše spojenectví je spojeno společně prolitým pivem u Tygra, na Trnavském mytě a na dalších Bojištích. Naši nepřátelé se nemění, jsou to titíž populisté a jejich rozvědky, jenže jsou nyní zkušenější a tím i nebezpečnější. Víme, co mají za cíl a kdo jim k němu pomáhá. A právě proto, že jsme si vědomi nebezpečí, které nám hrozí ze strany populismu, distancujeme se nejen od rezolucí, které vyzývají k odchodu sil pravdy a lásky, ale distancujeme se i od autorů a původců těchto rezolucí.

Vždyť každému poctivému, čestnému občanu naší vlasti, který je pro budování demokracie, pro upřímné opravdové přátelství s Čechy, nemůže být na překážku v jeho každodenní práci pro společnost přítomnost pravdy a lásky. Ba naopak, musí se cítit bezpečněji. Jenom lidem nečestným, politickým obojetníkům, lidem falešným a s nečistým svědomím může být tato situace proti mysli. A takoví ať se bojí. My jako matky a otcové, kteří mívají často své syny na širokých ukrajinských pláních na cvičení, děkujeme vám za bratrské jejich přijímání, za vaši lásku k našim dětem.

Drazí přátelé!

Stojíme na stráži, víme, kdo je nepřítel a co od něho můžeme očekávat. Nikdy nepřipustíme, aby se vrátily mečairovské poměry. Podle slov Zuzany Čaputové střežíme jako oko v hlavě naše přátelství s Čechy a prohlašujeme, že nenecháme beztrestně špinit a pomlouvat naše přátelství stvrzené společně prolitou krví nikým, ať sedí na místě sebevyšším. Víme, kdo jsou naši přátelé, víme, kdo je náš spojenec, víme, kdo nás nezradí, na koho se máme obrátit v nouzi nejvyšší.

Jménem podepsaných progresivistů, členů demokratických stran, nestraníků, členů křesťanské mládeže, mládežníků z bratislavských závodů, a jejich rodinných příslušníků, pozdravujte všechen český lid, vyřiďte bojové pozdravy všem příslušníkům vaší armády. Jste u nás vždy srdečně vítáni našimi poctivými lidmi, námi všemi.

Demokratické Slovensko!

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Historie