Cestovní ruch

Kutná Hora musí být vnímána jako město památek. Musí být bránou do srdce památek UNESCO v České republice. V tomto případě je nutné navázat na vlaková spojení Kutná Hora – Žďár nad Sázavou – Telč. Jedná se o města, která jsou také zapsána na listině UNESCO. Je tedy nutné vytvořit vhodné podmínky pro turisty, kdy přijedou nejprve do Kutné Hory, kde přespí a druhý den budou pokračovat dál do dalších měst. Mnozí přijíždějí i nad ránem, hlavně v létě, aby se vyhnuli cestě vlakem v horku. V té době ještě není v provozu informační centrum na hlavním nádraží. Pro ten případ je nutné, aby návštěvníci dostali alespoň základní informace (výraznější orientační tabule, upoutávky akcí, místo s volně dosažitelnými propagačními materiály…) i bez informačního centra. V dnešní době aplikací v mobilech je orientace sice snadnější, ale výraznější propagací nic nezkazíme.

Když půjdou turisté ze Sedlce pěšky, cesta z hlavního nádraží do města není nijak zajímavá a reprezentativní - kolem ohavné plechové ohrady, přes velký kruhový objezd u Kauflandu – tohle místo je i nepřehledné, špatně se zde orientují. Někteří zabočí i do centra sídliště, protože tam vidí zajíždět autobusy. Ti, kteří pokračují do centra přímo, mají před sebou pro ně nezajímavou a nekonečně dlouhou Masarykovu ulici, bez pořádného turistického značení.  A co teprve, když jdete později a za letního horka! Není úniku před sluncem. Zde však alespoň narazí na potraviny, které otevírají brzy ráno (ve městě samém si totiž nemají ráno kam dojít). Další problémy nastanou na křižovatce U Podlipných, někteří odbočí již do Štefánikovy ulice a ztratí záchytné vodítko. Ti šťastnější pokračují Na Náměti, do Tylovy ulice a na Palackého náměstí, kde konečně naleznou informační centrum. Aplikace v mobilech poslouží a dříve či později je k cíli dovedou, ale stejně, jen označení „Centrum“ na orientačních ukazatelích není jako pozvání k návštěvě památek Kutné Hory nijak reprezentující.

 Je tedy třeba zaměřit se na vytvoření lepšího orientačního systému po celé Kutné Hoře, a to v takové podobě, aby odpovídalo duchu města UNESCO. V tomto případě je nutná konzultace s městskými památkáři, aby značení odpovídalo duchu historického města. Zajímavé je tzv. vodorovné značení na chodnících, tedy různé šipky na zemi s nápisem „centrum“.