Zbavovat se odpovědnosti

Prezident Francie Emmanuel Macron prohlásil, že by se ze Schengenského prostoru měly vyhodit ty státy, které dělají problém ohledně migrace. Měl na mysli zejména Českou republiku, Maďarsko a Slovensko. Jde o to, že dle jeho vyjádření naše republika dělá problémy, když nechce přijmout žádného uprchlíka. Prý jsme proti solidaritě a proto začal vyhrožovat, že bychom měli být vyhozeni ze Schengenu. Inu, proč ne. Vypozoroval „obyčejný“ člověk nějaké značné výhody z toho, že jsme právě ve volném prostoru? Zcela určitě se zrychlilo odbavování na hranicích, kde zmizely kontroly. To je jediná věc, kterou může obyčejný člověk pocítit. Jinak jsou jen samé problémy. Absence kontrol na státních hranicích vede k tomu, že se do další země může dostat kdokoliv a proto narůstají různé teroristické útoky. To je prostě realita, kterou si někteří nechtějí připustit. Když Francie začíná vyhrožovat, tak je evidentní, že se snaží zbavit zodpovědnosti za migrační krizi, která se rozpoutala v roce 2015.
Položme si otázku: stane se něco zásadního, když budeme „vyhozeni“ ze Schengenu? Nemyslím si, že by to byla velká tragédie. Podívejme se na to z druhé stránky. Obnovily by se kontroly na hranicích. Tím by vzniklo více pracovních míst. Snížilo by se riziko nějakého teroristického aktu a to ať na našem území nebo i jinde, protože by podezřelá osoba byla zadržena. Vnější ostraha hranic Schengenského prostoru totiž nefunguje. Někdo může argumentovat tím, že by narostly ceny zboží, protože i zboží se může volně pohybovat, stejně jako lidé. To může být částečně pravda. Druhá stránka věci ale praví, že pokud by se ztížil pohyb zboží, tak by to motivovalo tuzemské výrobce a nastal by odbyt našich výrobků. Opravdu si ale někdo myslí, že by nás někdo ze Schengenu vyhodil? Možná si to myslí prezident Francie, který zvolil vyděračskou taktiku. Nejsem zastánce Viktora Orbána v Maďarsku, ale podívejme se, jak jim tam většina věcí funguje. Nebál se „vystrnadit“ zakladatele neziskových organizací George Sorose a rázně se postavil proti migraci. V Schengenském prostoru se pohybují lidé, zboží a kapitál. Poslední položka, kapitál, žádný volný prostor nepotřebuje, protože pro ni žádné hranice dávno neexistují. Kapitál hranice natolik rozpustil, že pro virtuální čísla není hranicí ani vesmír.
Významnou roli při vyděračské politice Francie hraje pobřežní stráž Frontex, které má přitéci ještě více peněz. Přitom je to jedna a ta samá společnost, která v určitých fázích selhala, když vpustila na území Evropy miliony uprchlíků. Pak se nemůžeme divit reakcím některých zemí, které primárně chrání své vlastní obyvatele. Tyto státy mají být trestány za to, že chrání vlastní občany a svoji zemi, kulturu, zvyky? Rozhodně nemají. Je to přeci jejich svébytné právo, zda někoho přijmou nebo ne. Nikdo jim to nemůže nařídit. A pokud snad chce někdo volit vyděračskou politiku, tak bych se ani nebál toho, že jako ukázku bych zavřel hranice a v uvozovkách klidně uvalil clo na převážející zboží přes naše území (všimněte si, co dělá Donald Trump v USA, i když jej osobně moc nemusím). Přeci jen jsme srdcem Evropy, tak toho někdy můžeme hezky využít. A na závěr bych z naší země „vyhodil“ francouzské společnosti, které tyjí z našich peněz. Například Veolia, která zde zajišťuje dopravu nebo je známá svými pohádkovými zisky v oblasti vody. Nebo bych pohrozil, že je tvrdě zdaním. Někdy je nutné oplácet stejnou mincí.