Zábavní odborníci na Tobinovu daň: Jak dva „novináři“ objevili "unikátní daň na snadné obírání firem"
Svět ekonomie byl svědkem revolučního objevu. Dva stateční chasníci, Adam Kahánek a Ivan Vilček z Novinky.cz, kteří se ve svém článku pokusili zahrát si na novináře, se rozhodli vykročit z řad nudné odborné debaty o finančních transakcích a přinést nám nový pohled na Tobinovu daň. Své veledílo nazvali „unikátní daň na snadné obírání firem“. Zjevně jim uniklo, že Tobinova daň, místo aby obírala běžné poctivé firmy, spíše míří na nepoctivé jedince a korporace, které se vyhýbají placení daní při finančním spekulování.
Zaměřili se na návrh na zavedení daně levicovou slovenskou vládou premiéra Roberta Fica. V bizarním příběhu našich novinářů se z firem stávají ubohé oběti krutého státního aparátu, který se rozhodl je nekompromisně „obírat“. Také vyniká názor, že slovenský občan na to doplatí, protože banky přenesou náklady na daň právě na něj. Jak výborný argument pro nespravedlivý status quo, kde velké korporace snadno obchází daňové systémy a hrabou astronomické zisky. Nejsou pánové novináři placeni nějakými spekulanty nebo korporacemi? Kdo vlastně platí jejich noviny?
Jak autoři článku citují údajné experty, reálně však představitele soukromých firmy zaměřených na finance. Jeden z těchto zástupců korporátu daň označuje za „špatné řešení špatného nápadu“. Člověk by při čtení článku zaměřeného proti většině občanů skoro zapomněl, že Tobinova daň byla původně zavedena na to, aby bránila spekulacím, které destabilizují finanční trhy a umožňují korporacím okrádat státy o daňové příjmy. Jsou to skutečně novináři, nebo spíše prodloužená ruka korporací, kterým se nechce platit daně a tím okrádají stát a občany?
Celý článek se nese v duchu předstíraných obav o křivdu, která dopadne na běžné Slováky. Mimochodem, napadlo je někdy, že problémy způsobují společnosti, které nedostatečně daní a vyvádějí zisky do daňových rájů? Že právě spekulace a nečestné praktiky velkých finančních institucí přispívají k ekonomickým krizím, zatímco veřejné rozpočty trpí nedostatkem financí na investice do infrastruktury, zdravotnictví nebo školství?
Možná tito korporátní novináři v příštím článku přijdou s unikátním tvrzením, že jakékoli zdanění je špatné, že stát finance z daní na nic nepotřebuje a že si občané mají vše platit sami. Hlavně že zisky zůstanou spekulantům.