Sametový odpad?

Připomněli jsme si výročí 17. listopadu. Nejvíce rezonoval rok 1989. Dalo se očekávat, že kauza Andreje Babiše bude využita ke svolání protestů. Jedná se o ohraný scénář, který je v zákrytu připravován z různých směrů. Vždy vše sklouzne v protest proti předsedovi vlády, jehož hnutí vyhrálo v demokratických volbách a proti prezidentu republiky, který byl zvolen rovněž v demokratických volbách. Ten navíc v té nejvyšší formě demokracie, kterou nazýváme přímou. Chápu, že mnozí mohou mít s těmito osobami problém. Ale právě proto se znovu opakují po určitém cyklu volby, kdy dané osoby nemusí být zvoleny (voliči jim mohou vystavit pověstnou stopku). Jedná se o demokratický proces, který není nijak ohrožen. Nicméně tento proces demokracie je ohrožen ze strany protestujících, kteří by nejraději svrhli každého, kdo se jim nelíbí. Nechtějí se smířit s demokratickou volbou většiny. Protestovat samozřejmě mohou, že se jim nelíbí to nebo ono, ale nesmí dojít k destabilizaci společnosti.
Když se podíváme zpět do doby před 29 lety, tak zjistíme, že v té době ležela moc na ulici a stačilo ji zvednout. Lidé chtěli demokratická práva (řekněme pluralitu politických stran) a dnes vše zase odmítají. Jaký to zajímavý paradox dnešní doby ve vztahu k minulosti. Navíc neúcta k představitelům politiky dosahuje nového maxima, která je ztělesněna vyhozením květin představitelů státu do odpadkového koše. To svědčí o nejhlubším morálním rozkladu ve společnosti. Když se navíc podíváme, která individua tohle provedla, tak se nemůžeme ničemu divit. Pro ně je totiž slovo demokracie vykládáno jako budit vášně a emoce ve společnosti. V této souvislosti uvádím jeden příklad: vyhození květin do odpadkových košů od pamětní desky na Národní třídě vede k popírání roku 1989. Takže si zřejmě nikdo z nich neuvědomil morální dopad. Navíc je to stejný princip, jako kdybych vyhodil květiny z hrobu člověka, kterého jsem neměl rád, abych mu vlastně ublížil a osobě, která květiny přinesla také. Nastupuje zde určitý typ kontaktní magie, kdy zničením květin chci ublížit osobě, která je na dané místo položila (v tomto případě předseda vlády, prezident atd.) Je to obdobné jako při pálení vlajky. Ta se pálí na protest a zejména, že chci ublížit danému státu. V obou dvou případech to vede k neúctě a rozdmýchávání napětí mezi lidmi.
Mám obavu, co se bude odehrávat příští rok, kdy si připomeneme 30 let od roku 1989. Opět se na Václavské náměstí svolají demonstrace proti demokraticky zvoleným lidem? Předpokládám, že ano. Navíc v pozadí budou nenápadně připraveni různí podporovatelé, kterým vyhovuje vyvolávat chaos, špatnou náladu, emoce, vulgarity a útoky nejen proti politikům. Ptáte se, kdo jsou „ti“ podporovatelé těchto věcí? Stačí se podívat, kdo sponzoruje a podporuje různé „Festivaly nebo koncerty svobody“. Zde je jejich výčet, který je k dispozici volně na internetu: US Embassy in Prague, Nadace blíž k sobě, The Sekyra Foundation, Institute for Democracy 21, Libor Malý, Nadace charty 77, TOI TOI Rodinný pivovar BERNARD, WIA spol. s.r.o. a další soukromí dárci a přispěvatelé. Takže vše jsou vlastně donátoři, kteří vykládají demokracii dle svého a chtějí ji upravit ve svém duchu. Zde je právě ono samotné ohrožení demokracie. Stačí se totiž podívat, že veškeré akce proti zvoleným představitelům podporuje Americká ambasáda v Praze (US Embassy in Prague) a vše vám musí být naprosto jasné.