Samba v rytmu kapitálu

Nedávno jsme mohli v médích zaregistrovat informaci, že britská společnost Marks and Spencer se snažila znemožnit svým zaměstnancům, aby nosili na svých rukou tzv. zelený pásek s nápisem „neberte nám svátky“. Dokonce jim dle jejich vyjádření pohrozili „vyhazovem“. Jedná se o iniciativu odborů a zaměstnanci tak mohou protestovat proti snaze zrušit zákon o prodejní době, který v určitých státních svátcích uzavírá obchody. Jakmile se tato informace dostala do médií a na sociální sítě, tak vzbudila vlnu nevole, co si tato nadnárodní korporace vůči zaměstnancům dovoluje. Po několika hodinách mlčení společnost většinu věcí popřela a vše svedla na zaměstnance, kteří prý porušovali jejich dress code, kdy si náramek umístili na jednotnou uniformu. Zajímavé vysvětlení celého příběhu. Už ale vidím, jak si zaměstnanci dávají náramek, který má být na ruce, někam na uniformu. Problém je tedy někde jinde a je mnohem hlubší. Ukazuje se, že se náš management snaží za každou cenu zavděčit vyššímu vedení společnosti. To znamená, že i kdyby o tom nemělo vedení sedící kdesi ve Velké Británii ani potuchy, tak si naši lidé, kteří řídí příslušné pobočky, pravděpodobně dělají, co se jim zlíbí. Je to z důvodu, že se jim nelíbí uzavíraní obchodů o státních svátcích, protože tak klesá jejich zisk. Z tohoto důvodu odmítají různé iniciativy, jako výše uvedený protestní náramek.
Kdyby místo toho společnost řekla, že stojí výhradně na straně zaměstnanců a že jí nevadí, když bude o svátcích zavřeno, tak by zcela jistě v očích lidí zvedla svoji prestiž. Přeci jen u nich stále pracují lidé a ne roboti (i když stále častěji se jedná o lidské roboty). Tito lidé si také chtějí odpočinout, chtějí mít volno, věnovat se koníčkům, rodině, relaxovat a užívat si. Případ, který se odehrál nedávno, ale není prvním případem tohoto typu. Například ve Velké Británii nebo USA se běžně obcházejí zákony, kdy jsou zaměstnanci ve značných nevýhodách – jako příklad si můžeme uvést pracovní smlouvy na nula hodin z důvodu flexibility, kdy jste vlastně v práci pořád. Nadnárodní korporace se různými neetickými způsoby snaží obcházet národní zákony, aby měly co největší zisky. Tančí tak sambu za ziskem, který je poháněn spotřebou. Právě proto potřebují nejlépe prodávat nonstop. Z tohoto důvodu se čím dál častěji přechází na e-shopy a zanikají kamenné prodejny. Vytváří se tak nové pojetí práce, kdy lidé budou pracovat jen ve výdejnách zboží a skladech.
Národní zákony na tuto proměnu musí reagovat, a pokud chceme alespoň nějakým způsobem regulovat narůstající spotřebu, tak se zákaz prodeje o státních svátcích musí vztahovat i na výdejny zboží (případně počet svátku rozšířit, ono se nic nestane). Jinak se nikam nehneme a nadnárodní korporace budou vždy o krok napřed. Přeci nejde o kapitál, ale o lidi, aby si mohli více užívat života, svého volna. Nebo tomu tak není?