Politika násilí: atentáty jsou bumerangem západního pěstování válek

Západní svět opět žije v éře atentátů. Po útoku na slovenského předsedu vlády Roberta Fica přišel pokus o atentát na bývalého amerického prezidenta a prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Tyto atentáty samozřejmě nejsou nahodilostí, nespadly z čistého nebe. Jsou produktem polarizace společnosti, vypjaté válečné atmosféry, jež legitimizuje násilí jako běžný prostředek politiky. Dějiny nás učí, že ekonomické krize a stagnace států se často řeší válkami. Destrukce a poté rekonstrukce. USA a jejich západní satelity ztratily své výsadní globální postavení v důsledku finanční a ekonomické krize 2008 a od té doby stále více upadají do politické krize. Válka s Ruskem na Ukrajině je jednou ze zoufalých snah zastavit tento pád.

Jaké jsou podobnosti mezi oběma pokusy o atentát? Je zřejmé, že oba napadení politici chtějí co nejdříve ukončit válku na Ukrajině mírovou cestou a omezit dodávky zbraní. To neodpovídá hlavnímu proudu současné americké a dnes už i evropské politiky. Když už dostatečně nevydělává neoliberální ekonomika a politika, přichází na řadu neokonzervativní válečná ekonomika a politika. Když už nelze obstát v globální ekonomické konkurenci s nezápadními soupeři (BRICS a další), přichází na řadu zadržování konkurentů sankcemi a válkami. Mnozí politici se dostali do zajetí západního vojenskoprůmyslového komplexu a jeho lobby. Neprosazují mír, ale válečný byznys. Krvavý zisk.

Záměrně udržované konflikty na Ukrajině a v Pásmu Gazy přenášejí atmosféru války i do západních zemí. Západní vyzbrojování Ukrajiny a Izraele se vrací jako násilný bumerang do USA a do Evropské unie. Atmosféra války se samozřejmě nejvíce podepisuje v zemích, kde je násilí běžné. Velké množství zbraní, které drží občané v USA, vede k častým vraždám. Čím více lidí je ozbrojeno, tím větší riziko narůstá, že zbraň bude vlastnit někdo pomatený nebo politicky motivovaný. Ve spojení se současnou politikou nenávisti a násilí vzniká smrtící koktejl. Ten poté ústí v tragédie typu atentátů na čelné představitele států a vraždění nevinných lidí. Ostatně tuto skutečnost jsme mohli nedávno vidět také v našem prostředí v případě masové vraždy na Filosofické fakultě UK. Přestože ale existují spojitosti, jsou velké rozdíly mezi jednotlivými případy. Zatímco Donald Trump chce ukončit menší konflikt (válku na Ukrajině), aby se mohl zaměřit na konfrontaci se svým údajným hlavním rivalem (Čínou), Robert Fico je jeho opakem, který skutečně celkově usiluje o mír a také o sociální zabezpečení občanů.

Čím více budou korporace, politici, média a občané podporovat politiku násilí, včetně nenávisti a válek, tím více bude pravděpodobně narůstat počet pokusů o atentáty a masové vraždy. Je proto nutné ze společnosti eliminovat politiku násilí a prosazovat mír. Ve válkách umírají hlavně nevinní lidé, zatímco váleční štváči vysedávají u sklenky a počítají zisky ze svých krvavých investic. Společnost se polarizuje a velice rychle může nastat rozpad společnosti. Známe to z minulosti. Výsledkem byly miliony mrtvých … To, že Robert Fico přežil i závažné zranění způsobené atentátem, je jen náhoda. Stačilo málo a nemusel už být na světě. Ohrožen je dnes i každý občan. Dnešním imperativem byl měl být mír.