Kutnohorská singularita

Dne 20.9.2018 se v Kutné Hoře konala předvolební diskuze za účasti zástupců jednotlivých kandidujících subjektů v letošních komunálních volbách. Diskuze byla věcná, ale místy to zajiskřilo do osobních výpadů. Z celkové atmosféry vyplynulo, že není vůbec jasný výsledek komunálních voleb, protože zde kandiduje 12 stran a hnutí. Ve svém článku, který jsem nazval singularitou se zaměřím na jednu oblast, o které ve svém vystoupení hovořili zástupci SPD Tomia Okamury a Piráti. Než však přejdu k oné věci, tak by bylo vhodné říci, co myslím oním hrůzostrašným slovem „singularita“? Definice říká, že ono slovo znamená ojedinělý, jedinečný. Ovšem ve futurologii, kam mířím já, to znamená takové období, kdy nejsme přesně schopni určit, co s největší pravděpodobností nastane. Dle mého názoru tento výraz přesně vystihuje náladu před komunálními volbami v Kutné Hoře. Nikdo si není jistý vůbec ničím. A hlavně nápady některých uskupení, které kandidují, jsou někdy tristní a nahrávající nejistotě.
Vraťme se ale k předvolební diskuzi, kde padla otázka, jak by město mohlo zasáhnout do vývoje nemocnice v Kutné Hoře? Na úvod si řekněme, že nijak, protože vlastníkem nemocnice je Středočeský kraj a nemocnice spadá pod oblastní nemocnici Kolín. Před rokem 2010 to byla nemocnice města Kutná Hora, ale čím dál častěji se dostávala do červených čísel a ztráty desítek milionů. Město v té době, kdy na radnici vládla ODS, nebylo schopno nemocnici finančně udržet a bylo štěstí, že si ji pod sebe vzal kraj. Mohlo to totiž dopadnout ještě hůře. V diskuzi však zástupci SPD a Pirátů shodně začali tvrdit, že by vyhlásili referendum o tom, zda občané chtějí nemocnici zpět pod město. Pokud pominu, že by referendum vyhlašovaly strany, které spolu nechtějí spolupracovat, tak se jedná o „úlet“ mimo realitu. Jednak si musíme říci, že pokud by se takové referendum vyhlásilo, tak jaká je jistota, že by bylo platné? A co více, pokud by dopadlo kladně, tak kde by na provoz nemocnice město vzalo peníze? Když se totiž podíváme na rozpočet, zjistíme, že po základních mandatorních výdajích zbývá přibližně 50 milionů korun na rok. To moc není. Když si představíte, že i v dnešní době je nemocnice Kutná Hora v mínusu 12 milionů (částka je za rok 2017), tak vám z toho musí jít hlava kolem. Pokud by přeci jen tyto dvě strany chtěly referendum vyhlásit, tak se připravme na to, že by město nemohlo dělat vůbec nic. Je sice hezké mít svoji vlastní nemocnici, ale když nyní patří někomu jinému, tak mu nemohu diktovat podmínky, co může a co nesmí. Ať se mi to líbí nebo ne. Mohu s ním jednat, aby zde byla zachována různá oddělení, finančně přispívat dary, ale to je všechno. Ve vzduchu však visí ještě jeden háček: i kdyby referendum dopadlo pro převedení nemocnice zpět pod město, tak kraj na to nemusí přistoupit. Z toho všeho plyne, že referendum o nemocnici v Kutné Hoře je passé.
Diskuze, která měla za cíl přijít s konstruktivními nápady na oživení města, nakonec skončila spíš různými nápady z říše virtuální reality a nástupu singularity. Letošní volby budou o tom, zda se do naší místní politiky vnese jistota nebo ještě více naroste nejistota. Osobně si přeji první možnost.