Kutnohorská glosa

Před několika dny začala dlouho očekávaná rekonstrukce Vlašského dvora v celkové částce 120 milionů. Jedná se doslova o noční můru, protože oprava potrvá dlouho a bude i finančně náročná. 90 milionů má pokrýt dotace a zbylých 30 milionů musí doplatit město. Otázkou zůstává, zda skutečně muselo dojít k rekonstrukci nebo zda je to jen účelovost?

Chápu, že každý objekt by se měl po nějaké době rekonstruovat. O tom žádná. Problém nastává ve chvíli, kdy zjistíte, že to není moc potřeba a rekonstrukce by jistě počkala. To je částečně případ i Vlašského dvora. Prý se musí nově udělat elektroinstalace, nové počítačové sítě, kanceláře a na půdě má vzniknout radniční archiv. Nejde mně moc do hlavy, proč má být archív na půdě, když většinou jej máte v podzemí, kde je požadovaná stabilní teplota pro archiválie. Navíc, když vypukne požár, tak oheň jde přeci vzhůru a proto se písemnosti dávají do sklepení. Tam sice pronikne voda při hašení, ale rozhodně je to lepší, než oheň na půdě. Tolik můj názor.

Vyvstává zde ale jiný problém. Ten můžeme nazvat paradoxem našeho města, kdy se peníze investují do věcí, které mají malou nebo žádnou návratnost. Když se navíc podíváme do výzkumů, které se týkají kvality života v jednotlivých obcích a městech, tak zjistíme, že z 206 hodnocených měst a obcí s rozšířenou působností v republice, je naše město na 161 místě. Máme se tedy čím chlubit. Co je ale ještě horší, tak z 26 obcí a měst, které se ve výzkumu objevují ze Středočeského kraje, je Kutná Hora na posledním místě. Vztahy  a služby jsou dle výzkumu v našem městě tragické a to ve své podstatě odráží celkový stav města a dělá jeho vizitku. Je tedy nutné mnoho věcí zlepšit.

Na závěr si ale dovolím menší glosu. Hlavně, že se nám rekonstruuje Vlašský dvůr v celkové hodnotě 120 milionů korun, ale máme v žalostném stavu mnoho místních komunikací. Hlavně, že máme novou sportovní halu Na Klimešce za 150 milionů korun, ale na řadě místech nám chybí chodníky. Hlavně, že máme relativně všechno, co potřebujeme, ale naše město je z 26 obcí s rozšířenou působností ve Středočeském kraji v kvalitě života na tom posledním. Máme tedy vlastně všechno, aby se nám tady žilo všem lépe? Rozhodně nemáme. Jinak bychom nebyli na posledním místě.

Až půjdete v říjnu k volbám, tak se nad tím vším zkuste zamyslet. Kdo vám co minule sliboval a kam jsme to dopracovali. Je nutné začít myslet radikálně a dělat takové věci, které zvýší jak kvalitu života, tak i prestiž našeho města.