Kutná Hora: mýtus a realita

Za několik dní nám začnou komunální volby. Lidé si vyberou své zástupce, kteří jim budou „vládnout“ v místě, kde žijí, bydlí. Stejně tomu bude i u nás v Kutné Hoře. Na člověka zvenčí působí toto historické město velice malebně. Pro toho, kdo zde žije, už tomu tak není. To se prolíná do předvolební kampaně, kdy se již neargumentuje věcně, ale postupně se začíná nabalovat ideologický balast. Tento jev se začal objevovat u několika hnutí a stran, které kandidují do městského zastupitelstva. Největší milovníci ideologických šarvátek jsou ODS a Změna pro Kutnou Horu (na její kandidátce najdeme i členy SNK-ED). Občas nějaký výstřelek zazní i od někoho jiného. Místo toho, aby se začaly předkládat návrhy na řešení současného stavu našeho města, tak začal boj. Na jedné straně se jedná o různá trestní oznámení proti tomu či onomu člověku. Ať jednotlivcům nebo skupině lidí. Tahá se „špína“ z let minulých, ke které se snižují ti lidé, kterým jde jen o moc (a to) za každou cenu. Samozřejmě, že je nutné si připomínat, co se přihodilo za minulých městských vlád, ale voliče tolik nezajímá, zda byl ten či onen člověk před rokem 1989 v KSČ nebo někde jinde. Přeci jen tady už téměř 30 let vládne kapitalismus v podání liberálních a neoliberálních politických stran. Takže snaha vše svádět na dobu dávno minulou je jaksi mimo realitu. Nicméně na tom někteří staví svoji argumentaci.
Když se ale podíváme na dobu po inkriminovaném roce změn a převratu, kdy se na náměstí objeví umělci jako Pavel Zedníček nebo Věra Martinová, zjistíme, že se město postupně dostalo do sestupné tendence. Největší sešup nastane v první dekádě nového tisíciletí, kdy je privatizován městský majetek. Městská nemocnice je nucena z finančních důvodů přejít pod Oblastní nemocnici Kolín a pivovar Kutná Hora: Dačický je rovněž zlikvidován. Je zajímavé, že u obou dvou případů vládla na radnici ODS, která se tak moc vyžívá v ideologickém boji. Na moji otázku, zda se za to nestydí, tak jejich zástupci halasně říkají, že se to odehrálo za starosty Šalátka, který již není členem ODS. Místo toho nám „nová“ ODS nabízí slogany jako: jsme tu pro Vás, Naše Kutná Hora nebo budoucnost je v nás. Nejprve se nabízí otázka, kde se ODS vyskytovala celé 4 roky? No a slogan Naše Kutná Hora svědčí za vše. Město je nás všech a ne jejich.
Na sociální síti se toho člověk dozví opravdu hodně. Dokonce i to, co nechce. Nedávno jsem na svých stránkách narazil na komentář, který říkal, že je to jedno, zda jít k volbám. Akorát voliče využijí pro hlas a poté jej neznají. Odborně se tomu říká selhání demokracie, kdy si člověk myslí, že volby nejsou potřeba. Jenže jak jinak chcete vyměnit politiky, kteří vám vadí? Jedině volbami, abyste jim vystavili pověstnou stopku. K volbám by měl chodit každý, protože se jedná o významný prvek občanské společnosti. Rozumím tomu, že jsou mnozí lidé znechuceni politikou a politikařením. Většinou je unavuje, že se neřeší jejich problémy nebo problémy města. V poslední době se naráží na jev, že není vůle se na zastupitelstvu na něčem domluvit. Nastala jistá polarizace, kdy každý hájí své tvrdé stranické zájmy a to je špatně. V nadcházejících volbách mají lidé jedinečnou šanci tento jev změnit a vybrat si z kandidátek a kandidátů ty, kteří je budou reprezentovat. Je nutné se dokázat domluvit a podle toho řídit město. Ne pořád poukazovat na to, co bylo v době dávno minulé, i když ani na to se nesmí zapomínat.