Černý seznam

Obchodní válka mezi USA a Čínou, kterou vyhlásil Donald Trump, se přenesla na evropské bojiště. Dokonce jsme se testovacím polem stali my všichni. Jedná se o problém čínských společnosti Huawei a ZTE. Právě Huawei má dle některých „expertů“ záměrně do svých mobilních zařízení instalovat software, které by ohrožovalo kybernetickou bezpečnost uživatele. Záměrně jsem napsal, že tohle tvrdí experti v uvozovkách, protože dneska je expert snad každý na vše a pokud se jedná o společnosti z Číny nebo Ruska, tak dvojnásob. V tuto chvíli se však jedná o něco úplně jiného. Je zde snaha oslabit čínské firmy na trhu, aby je mohly nahradit firmy americké. Jedná se o logiku Trumpismu. Tento nový směr politiky se neštítí ničeho. Dokonce ani toho, že po vzoru očerňování židovských firem v Německu 30. let minulého století – tam se také nejprve očerňovaly firmy vlastněné židy, aby byly zlikvidovány a nahrazeny firmami německými. Že je to silné vyjádření? Kdepak. Nevztahujme jej na rasovou příslušnost, ale vysloveně na obchodní boj. Když budu někoho chtít na globálním trhu zlikvidovat, tak nejprve začnu očerněním hlavy společnosti. Pokud tohle nepomůže, tak posléze přijdu s tvrzením, že se v tom nebo onom zařízení nachází „špehovací“ software. To způsobí paniku na trhu, který je posléze uvolněn jiným společnostem, které vyrábějí podobná zařízení. Donald Trump se tedy snaží zachránit americký průmysl očerňováním průmyslu čínského.
Naše republika se do celého procesu nechala zatáhnout a po vzoru, že budeme papežtější, než papež, zakáže předseda vlády Andrej Babiš na Úřadu vlády všechna elektronická zařízení značky Huawei. Jak komické. Všechna zařízení tedy vyhodíme do koše a nahradíme je nejlépe elektronikou z USA, která bude obsahovat (pokud jej čínská elektronika vůbec obsahuje) sledovacím software. Změní se jen to, že informace nebude získávat případně velký bratr v Číně, ale v USA. To ale není nic proti tomu, že veškeré informace o nás stejně vědí internetové společnosti, kterým je dobrovolně dáváme v rámci svého spotřebitelského chování na internetu. Takže je zde mnoho povyku pro nic a jen abychom se zavděčili Donaldu Trampovi, tak raději vyhodíme vše, o čem řekne, že je špatné, protože to ohrožuje jeho bezpečnost. Nad tím bychom se měli vážně zamyslet.
Na úplný konec vystoupí ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil s tvrzením, že pro běžného uživatele používání mobilních zařízení Huawei a ZTE představuje minimální riziko. V tom, aby se tedy čert vyznal. Nejprve tedy vypukne panika, že nás všechny sleduje Čína, abychom poté zjistili, že v přístrojích žádný sledovací „brouk“ není. Nicméně špionážní aféra je na světě ve spojení osy USA – ČR – Čína. Dle mediálního prostoru nás sleduje Čína, protože to řekl americký prezident, který očernil šéfku společnosti Huawei. Vedení našeho státu tomu začalo věřit a zavelelo vyhodit všechno od této společnosti. Předsilvestrovská show může začít. Čeho se asi dočkáme na závěr roku? Že bychom po novém roce začali vyhazovat elektroniku z Indie, EU, protože i ta bude asi plná špionážních „brouků“.