Ať žije Klimeška!?

Z médií (informaci přineslo dne 17.1. ČTK) jsem se dozvěděl, že město Kutná Hora nezískalo dotaci na druhou etapu výstavby sportovní haly Na Klimešce. Dle dostupných informací se mělo jednat o částku 78 milionů korun. Vzhledem k tomu, že se dotace nezískala, tak město musí tuto etapu pokrýt z úvěru, který si vzalo minulý rok. Když si to celé sečteme, tak zjistíme, že první etapa již stála přes 60 milionů korun. Když k tomu přičteme zmíněných 78 milionů, tak se dostáváme na „krásnou“ částku 138 milionů korun. Starosta Josef Viktora ve svém vyjádření tvrdí zajímavou věc: Nová hala v areálu Na Klimešce byla prý již po první etapě funkční, chybělo jí ale veškeré zázemí, mimo jiné šatny, sociální zařízení či ubytování. Jak mohla být první etapa plně funkční, když jí chybělo základní zařízení bez které nemůže proběhnout kolaudace? Tohle mi přijde divné nebo se jedná o nějaké lajdáctví nebo možná legraci (pravděpodobně tragikomedii). Spíše se mi to ale celé jeví úplně jinak a to tak, že se ve městě naprosto nehorázně plýtvá prostředky. Možná si navíc někdo myslel, že se nejprve zkolauduje první etapa a začne fungovat, pak druhá a ve finále třetí. Jenže se zapomnělo (možná účelově nebo nedbalostí), že až ve druhé etapě jsou plánovány sprchy a další sociální zařízení. Do té doby se mohli sportovci možná umýt ve Vrchlici, ale hlavně bez sociálního zázemí nemůže proběhnout kolaudace.

Vraťme se ale k samotným finančním nákladům na sportovní halu. Za zmínku stojí, že ve schváleném rozpočtu města na letošní rok je v položce investiční výdaje částka přes 20 milionů na sportovní halu. Mám tomu rozumět tak, že se jedná o částku, která je alokována na třetí etapu sportovní haly? Pokud ano, tak se dostáváme k částce přes 150 milionů korun za celý objekt. Musím poznamenat, že na první etapu se získala dotace od MŠMT a kraje ve výši 60,5 milionu. To ale nemění nic na tom, že zcela jistě nastanou nějaké více práce. Ty mohou být až do výše 50% (dle zákona o veřejných zakázkách, běžnější je ale navýšení o 10%) a toho se město jako investor může začít bát. Jedná se totiž o dost velký strašák. Pokud by přeci jen došlo k navýšení ceny projektu o další peníze, tak se klidně můžeme dostat do obludných čísel přes 200 milionů. Za takovou částku by se dalo upravit, opravit a vybudovat tolik místních komunikací a chodníků, obchodů a domů, že se o tom nikomu ani nesnilo. Místo toho budeme mít sportovní halu, která původně měla být úplně jinde, ale nakonec jako truc akce je postavena na nejhorším možném místě ze všech uvažovaných variant. Minulé vedení města totiž původně chtělo halu postavit u ZŠ Kamenná stezka, ale po volbách roku 2014 z toho sešlo. Stejně tak sešlo z plánu, že by halu mohl postavit soukromý investor a halu městu pronajímat. To by nakonec vyšlo určitě levněji, než je tomu dnes.

Sportovní hala v Kutné Hoře bude jistým pomníkem vedení radnice z let 2014-2018 a ukázkou toho, jak se mrhá finančními prostředky ve městě, kde je potřeba řešit úplně něco jiného, než je takhle megalomanská hala. Možná se několik jedinců poplácá po zádech a řeknou si, jak byli dobří. Nicméně problém nastane ve chvíli, kdy se hala dostane do ostrého provozu. Teprve v té chvíli začnou další peníze utíkat z rozpočtu města, protože město bude výhradním provozovatelem. V hale se bude muset topit, svítit, uklízet, opravovat, udržovat chod atd. Poslední odhady říkaly, že celkový provoz haly bude něco přes milion korun ročně. Obávám se, že tato částka je už nyní z říše snů, protože když na každou etapu budou zaměstnány přibližně 4 osoby, tak to bude celkem 12. Možná jich ale nakonec bude mnohem více. Osoby zde budou zaměstnány na pozici správce, manažer a dvě uklízečky. Alespoň to tvrdil pan starosta. K tomu si přičtěme zákonné odvody (sociální, zdravotní pojištění a daň ze mzdy). A nakonec jsme na zajímavých částkách a to jen proto, že florbalisté a někteří „sportovci“ chtěli sportovní halu. Již dopředu muselo být přeci všem jasné, že sportovní hala takového rozsahu bude od začátku ztrátová. Pokud se nad tímhle nikdo nezamýšlel, tak je mi to opravdu líto.