Nevyužité plochy a budovy

Definitivně vyřešíme, co s volnou plochou po zbouraném „věžáku“ v Rudní ulici (zde bychom upřednostňovali parkoviště nebo dětské hřiště). Dále se jasně musí vyřešit, co s nevyužitým prostorem mezi Střední průmyslovou školou, ZŠ Kamnennou stezkou a Benešovou ulicí, kde původně měla stát sportovní hala.

Od začátku nového tisíciletí se ve městě objevilo několik projektů, které zůstaly přibližně v polovině své realizace. Některé byly absolutně mimo realitu i čas, nicméně nalezneme i takové, které stojí za to, aby se dokončily.

Parkovací dům: Hojně skloňované téma, které se diskutovalo i na komisi pro městská sídliště, protože jeho vznik měl utišit „hlad“ po parkovacích místech. Nicméně kámen úrazu nastal, když se řeklo, že se parkovací místa v domě budou muset odkoupit. Pro domácnosti, které mají více než jedno auto, to bylo prý nereálné – tedy oni si nechtěli koupit ani to jedno místo. Z tohoto důvodu se jako finančně levnější a tedy i přijatelnější jeví vybudovat pozemní parkoviště, které bude zpoplatněno, a lidé si nebudou muset odkupovat parkovací stání. Nebráníme se však ani vybudování parkovacího domu, a to za předpokladu, že se zaváže určitý počet obyvatel k odkupu stání. Jako další alternativní řešení vidíme v možnosti půjčky na odkup parkovacího stání z upraveného fondu rozvoje bydlení.                                                                                                    

Nový autobusový terminál u městského nádraží: Měl zefektivnit návaznost autobusů na vlaky. Koncept vypadal velice zajímavě, ale nakonec od něj bylo upuštěno z důvodu finanční náročnosti. Mnohem lépe se jeví varianta, že by se v místě vyhořelé nádražní budovy vybudovalo záchytné parkoviště v systému „zaparkuj a jeď“.

„Zelenkova vila“: Objekt, který patří městu. Kdysi v něm bývala mateřská školka, později ústav pro postižené děti s týdenní péčí. Nyní je opuštěn. Minulá (ta předminulá, ty ještě před ní snad ani nevěděly, že něco takového ve městě máme) radnice s ním měla různé plány, ale ze všech nakonec sešlo. Navrhujeme, aby byla vila opět využívána, a to jako mateřská školka a případně i družina.

Nový dům s pečovatelskou službou: Dlouhodobé výhledy ukazují, že populace města Kutná Hora bude postupně stárnout. Z tohoto důvodu je nutné vytvořit nový dům s pečovatelskou službou (domov důchodců). Současný stav je již teď problematický (pokud se například nerozvine četnější systém sociálních pracovníků/pečovatelek/pečovatelů – terénní a ambulantní od Pečovatelské služby, něco taky Život 90). Nejideálnějším místem pro vybudování tohoto domu je buď místo za Střední průmyslovou školou (měl tu vyrůst azylový dům pro matky s dětmi) nebo předělání budovy bývalé autoškoly naproti Bille. Zde by záleželo na finanční náročnosti, zda postavit zbrusu nový dům nebo předělat stávající, který není zcela využit – vzhledem ke stáří stavby asi zbourat a vystavět nový. Ve městě jsou i další plochy: na své využití čeká plocha mezi domy ve Štefánikově ulici a Kamennou stezkou (kde je velký dvůr), kde by mohl vyrůst klidně bytový dům.